Itálie má velmi propracovanou dopravu. Ať se rozhodnete pro jakýkoliv prostředek, je jeho kvalita vyšší než v ČR, ale také dražší. Silniční síť pokrývá každý kout země. Vlaky, zvláště ty dálkové, jsou rychlé a luxusní. Letiště najdete u všech větších měst. Veřejná doprava je skoro dokonalá a na její špičce sedí benátský autobus – vaporetto.

Benátky - vaporetto
Benátky – vaporetto

Příjezd a odjezd

Auto – velmi široká a kvalitní automobilová síť  dovoluje dostat se do libovolného místa země poměrně rychle. Většina dálnic je zpoplatněna mýtem (asi 7 EUR/100 km), které se platí u výjezdu. Alternativní trasy vedou po vedlejších silnicích, ale jsou delší a pomalejší. V některých regionech (například v Toskánsku) se ovšem vyplatí sjet z dálnice a kochat se nádhernou krajinou. Italové si nedělají velkou starost s dodržováním předpisů a na jejich autech to hned poznáte. Divoká doprava ve velkých městech tak určitě není vhodná pro nezkušené řidiče.
Při plánování a během cesty doporučujeme využít stránku Autostrade per l’Italia – nejbohatší zdroj informací z aktuálního provozu. Užitečná stránka, kde najdete také předpověď počasí, plánované uzavírky nebo si spočítáte dálniční poplatky na trase.
Vlak – vlaky jsou proti České republice poněkud dražší, ale nabízejí větší komfort cestování. Vzhledem k vysokorychlostním tratím přejedete například z Turína do Neapole za pouhých 6 hodin (po dálnici minimálně 10 hodin) nebo z Benátek do Říma za 3,5 hodiny (autem 6 hod). Velmi hustá je i příměstská síť kde vlaky jezdí i několikrát za hodinu.
Hlavní společnosti jsou:

Letadlo – u každého většího města a ve všech regionech je minimálně jedno mezinárodní letiště. Největší se nachází u centra Itálie – Řím-Fiumicino (celý název Fiumicino – Aeroporto Internazionale Leonardo da Vinci), Významná jsou také letiště u dalších velkých center – Milána, Benátek, Neapole nebo Katánie (Sicílie).

Loď – přístavy na pobřeží nabízejí dopravu nejen na Sicílii a Sardinii, ale i do ostatních zemí středozemního moře. Po moři tak přijedete ze Španělska, Francie, Řecka, Chorvatska nebo Tunisu. Společností na trhu je mnoho a některé nabízejí pouze několik spojů. Cestování je to ale pomalé a velmi drahé. Na některé ostrovy se ale jinak nedostanete.

Místní doprava

Řím - autobus
Řím – veřejná doprava
Veřejná doprava, obzvláště městská, dokáže pohodlně nahradit cestování autem. Doporučujeme ji využívat hlavně ve velkých centrech, kde je opravdu problematický provoz a nedostatek vhodného parkování. Navíc není povolen vjezd do historických částí označených jako ZTL zóny. Města nabízejí vícedenní zvýhodněné karty, které poskytují turistům pohodlí veřejné dopravy kombinované se vstupy do objektů jako jsou starověké památky, kostely, muzea a další.
Autopůjčovny: pokud přiletíte do Itálie a chcete cestovat po regionu, je možné využít některé z celoevropských sítí (například Avis, Europcar, Budget a další). Jejich pobočky jsou na všech hlavních příjezdových místech – letiště, nádraží.
Taxi: bílé a označené „Taxi“ na střeše. Je možné dojít na stanoviště taxi nebo si zavolat konkrétní firmu, ale zajímavou variantou je volat na číslo 892 192 kdekoliv v Itálii. Budete přesměrováni na konkrétní taxislužbu. Hovor je zpoplatněn.

Informace pro řidiče

Pomoc řidičům: pokud se dostanete do problémů, je k dispozici telefonní číslo 803 116 nebo webová stránka ACI.
Parkování: je peklem ve větších městech a je doporučeno ponechat auto na hlídaných parkovištích. V Římě je mnoho záchytných parkovišť podél metra, v Benátkách je k dispozici pouze jedno místo. Při parkování na ulici využívejte míst označených bílou čárou (volné parkování) nebo modrou (placené). Žluté je pouze pro místní, zde auto určitě neponechejte. Informace o parkovištích najdete na: www.parcheggi.it
Pohonné hmoty – ceny benzínu a nafty jsou v Itálii jedněmi z nejvyšších v Evropě. Výhodné je při cestě autem z ČR určitě natankovat ještě v Rakousku mimo dálnici.

Dopravní předpisy

Itálie uznává všechny doklady ostatních členských států EU. Při řízení auta musí mít řidič u sebe:

  • Řidičský průkaz
  • Doklad o registraci vozidla
  • Doklad o pojištění odpovědnosti

Povinná výbava: výstražný trojúhelník; rezervní pneumatika; reflexní bezpečnostní vesta (musí být použita mimo město v případě zastavení v noci nebo při špatné viditelnosti). Hasicí přístroj a lékárnička jsou doporučené, nikoliv povinné.
Svícení je povinné při jízdě po dálnici a v tunelech.
Alkohol: povolené množství alkoholu v krvi je 0,5‰. Řidiči s praxí kratší tří let a profesionální řidiči nemají povolen žádný alkohol v krvi.
Pásy: v autě je povinnost být připoután na předních i zadních sedadlech. Při nedodržování hrozí pokuta jak řidiči tak spolujezdci.
Rychlostní limity

  • Dálnice: 130 km/h
  • Mimo město: 90 km/h (na vybraných hlavních silnicích povoleno až 110 km/h)
  • Město: 50 km/h

V případě deště je rychlost snížena na 110 km/h na dálnici a 90 km/h na hlavních silnicích.