Sobotní časovkou v ulicích Turína vyjede 184 závodníků do již 104. ročníku Giro d’Italia. Po loňských zmatcích s přesunem na říjen a vyřazování jezdců i celých stájí kvůli nákaze koronavirem doufají všichni hlavně v klidný průběh. Oslava 90. výročí prvního předání růžového dresu vedoucímu jezdci si to určitě zaslouží. Giro d’Italia 2021 tak snad bude opět oslavou nádherné Itálie, kolébky moderní civilizace.

Milán, cíl Giro d’Italia 2021
Milán, Piazza del Duomo, cíl závodu | Foto: Daniil Vnoutchkov (Unsplash)

Letošní ročník začíná 8. května časovkou v Turíně a končí před slavnou milánskou katedrálou, netradičně opět časovkou. My se ovšem nechceme věnovat výhradně sportovním výkonům. Více nás zajímají místa, kterými závodníci projíždějí. I když je pro Vás cyklistika tabu, sledujte nádherné prostředí, které tvoří kulisy závodu. Letos se můžete těšit například na Sienu, Veronu či horský dojezd do Cortiny d’Ampezzo.

1. týden

Po úvodních třech, poměrně nezajímavých etapách v Piemontu se peloton přesune do Pádské nížiny a gastronomickými zázraky proslaveného regionu Emilia-Romagna. Projedete místa známá zrodem legendárních jídel (Parma, Bologna, Modena), závody F1  v Imole a dlouhými plážemi Rimini. Navštívíte také poněkud zapomenuté, ale hezkou přírodou pyšnící se kraje Marche a Abruzzo.

Bologna, obchod s lokálními produkty
Emilia-Romagna, nejlepší jídlo Itálie | Foto: Juan Antonio Segal

2. týden

… pojedou závodníci zpět na sever, ale druhou stranou Apenin. A trasa je ještě více naplněna zážitky. Začíná se v zemětřeseními zmítaném městě L’Aquila. Přes Perugii a Lago Trasimeno (drtivá porážka Římanů Hannibalem) dorazíte do jednoho z nejnavštěvovanějších regionů ItálieToskánska. Zde přijdou na řadu hlavní historické perly závodu – Siena, Florencie, Ravenna, Verona a další. Během jednoho týdne projedete kolem osmi míst zařazených na seznam světového dědictví UNESCO.

Siena, Piazza del Campo
Siena, Piazza del Campo | Foto: Makalu

3. týden

Z míst, kde se tvořila historie, zamíříme do nádherné přírody Alp. Zatímco Vy se kocháte pohledem na hory, závodníci opravdu trpí. Letošní ročník zahrnuje i výjezd Monte Zoncolan. Kdo chce vyhrát celé Giro, musí zde být mezi prvními. Pro ostatní to bude peklo a boj o pouhé přežití. Slabší závodníci v této 14. etapě ztratí i desítky minut.

Po krátké zastávce ve Slovinsku se peloton vrátí do hor na další strašidelné etapy. Vy se však můžete těšit na přírodu Dolomit a Švýcarských Alp. Poslední možnost k útoku na vítězství přijde předposlední den ve třech dlouhých stoupáních. Klidný začátek po březích atraktivního jezera Lago Maggiore přechází ve strmé hory. Pro romantiky je to úchvatná podívaná.

Giro d'Italia 2021, Lago Maggiore
Lago Maggiore

To nejlepší z Gira 2021

19. 5. 2021 (11. etapa) Z Umbrie do Toskánska. Začíná v Perugii a mírně zvlněnou krajinou kolem slavného Trasimenského jezera pokračuje do jedné z nejfotografovanější části světa – Val d’Orcia. Končí ve vinařském ráji okolí Montalcina
20. 5. 2021 (12.) Siena a Florencie na trase jedné etapy? To se nedá vynechat.
21. 5. 2021 (13.) Podobně jako předchozí etapa. Ravenna, Ferrara, Mantova a Verona – čtyři místa zařazená na seznam světového dědictví UNESCO.
24. 5. 2021 (16.) Úžasné prostředí Dolomit s dojezdem do luxusního střediska Cortina d’Ampezzo.
29. 5. 2021 (20.) Začíná dlouhou jízdou podél pobřeží nádherného jezera Lago Maggiore a pokračuje stejně okouzlující přírodou švýcarské části Alp

Giro d'Italia 2021, Toskánsko, Val d'Orcia
Toskánsko, Val d’Orcia | Foto: Linda A.

Věděli jste, že …

… Grande Partenza (první etapa) zavítá do Turína po třetí v historii? Pokaždé se jednalo o výročí sjednocení Itálie letech 1961 (100) a 2011 (150).

… zakončit závod Grand Tour časovkou je výjimka? Na Tour de France i Vueltě se poslední etapa jede spíše se záměrem oslavit vítěze a cyklisté týmu nejlepšího závodníka popíjejí šampaňské.

… loňský vítěz, Tao Geoghegan Hart, dává letos přednost Tour de France? Ve stáji Ineos Grenadiers ho nahradí jiný favorit závodu – Egan Bernal. Vzhledem k síle stáje muže být dalším vítězem.

… po loňských problémech kvůli koronaviru, kdy situace umožnila závodit pouze v Itálii, letos peloton navštíví dvě další země? Slovinsko (23. 5.) a Švýcarsko (29. 5.). Zvláště alpská etapa bude těžkou zkouškou všech závodníků.

Giro d'Italia 2021, Bologna
5. etapa – Bologna, San Luca | Foto: orpanahannaelina

Giro d’Italia 2021

Termín: 8. – 30. 5. 2021

Délka: 3 480 km

Počet etap: 21

Trasa závodu: Giro d’Italia 2021

Nejzajímavější místa na trase: Turín, Piacenza, Bologna, Modena, Parma, L’Aquila, Perugia, Siena, Florencie, Ravenna, Verona, Cortina d’Ampezzo, Milán.

Počet závodníků: 184 ve 23 týmech

Češi na startu: Jan Hirt (Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux)

Největší favorité: Simon Yates (Team BikeExchange), Egan Bernal (Ineos Grenadiers), Aleksandr Vlasov (Astana), Remco Evenepoel a João Almeida (Deceuninck–Quick-Step), Mikel Landa (Bahrain)

Barvy dresů:

  • nejlepší jezdec – růžový
  • bodovací soutěž – fialový
  • vrchař – modrý
  • do 25 let – bílý

Rozhodující etapy: 14, 16 a 20

Nejvyšší místo: Passo Pordoi (2 239 m. n. m.)

Web: Oficiální stránky

TV: Eurosport