Itálie = lyžařský ráj. Prakticky ve všech italských regionech fungují zimní střediska. Alpská část je samozřejmě mezi nadšenci „klouzání se“ na sněhu vyhlášená, ale malé areály najdete skoro v celé zemi. Překvapivě se nadšenci věnují lyžování také v okolí Říma nebo až v botě poloostrova. A co Etna? Proháněli jste se někdy na svazích sopky? Nejvíce turistů míří do Dolomit, kde spojením 12 resortů vytvořili největší lyžařskou oblast světa s 1 200 kilometry špičkově připravených sjezdovek. Lyžování, Lanovka

Nejlepší lyžování

Alpy vyhledávají vyznavači zimních sportů. Není se čemu divit. Většinou dokonalé podmínky na relativně malém prostoru nadchnou. Severní část Itálie se chlubí jistotou dostatku sněhu a až 300 slunečnými dny v roce.

Dolomity Superski – lyžování pro všechny

Hned za hranicemi s Rakouskem září největší lyžařský areál světa. 12 oblastí, 30 areálů,  450 lanovek a 1 200 km sjezdovek! Co více si kdo může přát. Pokud si nevyberete zde, tak asi nikde. Ne nadarmo místní hory využívají k přípravě profesionální sjezdaři, snowboardisté i běžci. Od nejmenších dětí po špičkové sportovce si každý najde to své. 

Náš tip: během jednoho dne objeďte horský masiv Gruppo del Sella. Díky jeho délce, kdy musíte projet čtyři resorty (Alta Badia, Arabba, Val di Fassa a Val Gardena), se určitě nudit nebudete. Jen musíte dávat pozor, abyste se včas vrátili do výchozího místa.

Alta Badia - Sella Ronda
Alta Badia | Foto: VladoZg

Via Lattea (Mléčná dráha)

Čtyři areály v Itálii a jeden francouzský tvoří slavnou „Mléčnou dráhu“. Sestriere, Sauze d’Oulx, Cesana Sansicario, Claviere a Montgenèvre se chlubí třemi sty rozzářenými dny v roce. Lyžaře nadchne 400 kilometrů sjezdovek všech úrovní, kde se už jely i závody mistrovství světa. Ten nejslavnější přišel v roce 2006 během olympijských her v Turíně.

Náš tip: následujte nejlepší závodníky na tratích v Sestriere a Sansicariu. Právě zde v roce 2006 během olympiády v Turíně sjížděli svahy legendární sjezdaři a slalomáři. Olympijské sjezdovky jsou ale náročné, musíte být zkušení lyžaři.

Matterhorn Ski Paradise

Luxus na úpatí hory Matterhorn vznikl spojením pěti středisek – Breuil-Cervinia a Valtournenche v Itálii a Matterhorn Glacier Paradise, Gornergrat a Sunegga-Rothorn ve Švýcarsku. 360 kilometrů sjezdovek v nejvýše položené lyžařské oblasti zaručuje ten největší zážitek. Překrásné výhledy na okolní hory a světový věhlas tlačí ceny hodně vysoko. Také počítejte, že autem dojedete pouze do italské části. Zermatt je pro osobní dopravu uzavřen.

Náš tip: pokořte nejdelší sjezdovku světa. Na švýcarské straně na Vás čeká 25 kilometrů dlouhá trať  z nejvyšší stanice Matterhorn glacier paradise do Zermattu s převýšením více než 2 200 metrů.

Cervinia, Rocce Nere
Cervinia – lyžování pod Matterhornem | Foto: Matt

Menší, ale …

Madonna di Campiglio

Livigno – u hranic se Švýcarskem skrytý slunečný poklad pyšnící se velkým množství přírodního sněhu od prosince až do konce dubna. 115 kilometrů sjezdovek a největší italský snow park patří mezi lákadla 10 kilometrů dlouhého údolí. Status bezcelní zóny navíc umožňuje výhodné nákupy benzínu, alkoholu a oblečení.

Bormio

Courmayeur

Monterosa

Roccaraso

Paganella 

Související články