Vlajka Itálie
Vlajka Itálie

Počet obyvatel: 61 mil.
Rozloha: 301 338 km2
Jazyk: italština, na severu také němčina (Trentino-Alto Adige) a francoužština (Valle d’Aosta)
Měna: Euro
Hlavní město: Řím
Další důležitá města: Milán, Florencie, Benátky, Neapol, Turín, Bologna
Časové pásmo: stejné jako v České republice
Doklady: občanský průkaz nebo cestovní pas

Doklady

Občané České republiky musí mít při příjezdu pouze platný občanský průkaz nebo pas. Žádné další doklady nejsou potřeba. Pokud jsou cizinci ubytováni v hotelech, penzionech, kempech a podobných zařízeních, provede registraci zástupce ubytovacího zařízení. V ostatních případech platí povinnost registrovat se do osmi dní po příjezdu u místní policie.

Důležitá čísla

Volací kód Itálie: 0039 (+39)

  • Karabiniéři: 112 (také jednotné evropské číslo tísňového volání)
  • Policie: 113
  • Hasiči: 115
  • Ambulance: 118
  • Silniční asistence: 803 116

Otevírací doba obchodů

Otevírací doba se liší podle umístění. Velká nákupní centra mají otevřeno po celý den, někdy i v sobotu a v neděli. Malé obchody jsou v provozu od pondělí do soboty, navíc s polední pauzou mezi dvanáctou a třetí hodinou odpoledne. V turistických centrech se může lišit podle požadavků návštěvníků.

Placení

Obecně jsou přijímány všechny u nás běžné platební a kreditní karty. Jaké jsou v obchodech akceptovány, je zobrazeno symboly na vstupních dveřích. Na některých místech jsou platné pouze kreditní karty, proto je vždy dobré mít u sebe určitou hotovost. Zvláště ve městech se Vám bude hodit na zmrzlinu, kávu nebo suvenýry. Dejte ale pozor na zloděje, kteří se pohybují všude, kde je zvýšená koncentrace turistů.

Spropitné

Výše není stanovena a každý průvodce nebo cestovatelská stránka udává jiné údaje. Někdy je již zahrnuto do ceny. Není nutné platit, ale pokud jste se službami spokojeni, 5-10% je vhodnou odměnou.

Kouření

Je zakázáno ve všech veřejných uzavřených prostorách včetně obchodů, restaurací, barů a veřejné dopravy.

Pohyb zboží

V rámci EU není žádné omezení převáženého množství zboží, pokud je určeno pro osobní potřebu. Limity platí pro export mimo země EU.

Internet

Počet míst, kde je k dispozici internetové připojení se stále zvyšuje. Hotely a další ubytovací zařízení poskytují většinou Wi-Fi. Úroveň je ale kolísavá. Některé poskytují připojení pouze na recepci a za poplatek. Pokud je signál v celém prostoru, bývá jeho úroveň a rychlost velmi omezená a v některou denní dobu i nevyužitelná.

Elektřina

V Itálii jsou jiné typy zásuvek, v turistických centrech ale zakoupíte redukci. Některé hotely je také poskytují přímo na pokojích nebo mohou zapůjčit na dobu pobytu. Než si ji půjdete koupit, zeptejte se proto na recepci. Jejich cena je ale nízká, pohybuje se řádu EUR.