Nejslunečnější horský areál Alp? Ano, tím se chlubí Livigno, městečko v 10 kilometrů dlouhém údolí. Zastrčené u hranic se Švýcarskem a špatně dostupné. Přesto jeden z nejzajímavějších lyžařských regionů Itálie. Již příjezd Vám dá zabrat, ale odměnou bude jistota kvalitního sněhu od listopadu do dubna a nezvykle široké sjezdovky.

Livigno
Livigno | Foto: Evgeniy Isaev

Pokud znáte střediska Itálie, tak tady uvidíte trochu jiný svět. Ještě před 70 lety zde žilo pouze 200 obyvatel. Potom ale okolní hory objevili lyžaři a nastal rozkvět trvající až do současnosti. Livigno je jedna, 4 kilometry dlouhá hlavní ulice, kterou lemují hotely, restaurace, prodejny suvenýrů, půjčovny vybavení a další služby turistům. V provozu jsou jak v zimě, tak stále více i v létě.

Co dělá místo výjimečným, jsou přírodní podmínky. Sněhová jistota se odráží v motu regionu: „where the snow never ends“. Už v prosinci na svazích najdete dostatek přírodního sněhu, který většinou vydrží až do dubna. Zábavu může někdy narušit snad jen nepříjemný vítr, zejména na vrcholcích hor, kde již nerostou stromy a sjezdovky jsou tak nekryté. Přesto můžete očekávat lepší počasí než v okolí – v Bormiu, Aprice nebo Santa Catarině.

Sjezdovky se rozbíhají na obě strany údolí. Na západ rozlehlejší areál Carosello 3000 a na východ menší, ale zajímavější a bohatší Mottolino.

Mottolino

V Mottolinu určitě doporučujeme vydat se až na Monte della Neve. Nejen nádherný výhled na Alpy, ale hlavně sněžnou dálnici si oblíbilo mnoho sjezdařů. Směrem k Trepalle se vydávají milovníci různých překážek a skoků. Nacházejí zde dokonalý snow park, jeden z nejlepších v Evropě. Úžasný, 800 metrů dlouhý s nespočtem zajímavých atrakcí. Ne náhodou bylo toto místo vybráno jako dějiště zimních olympijských her v roce 2026. Organizátoři připraví určitě skvělé podmínky pro závody ve snowboardu a akrobatickém lyžování.

Carosello 3000

Pyšní se výjimečně pohodlnými, širokými a prostornými sjezdovkami. Lanovky začínají již ve městě, a pokud budete mít štěstí při výběru ubytování, ráno obujete lyžařské boty a v klidu dojdete k vleku. Na konci dne zase sjedete na lyžích až k hotelu. Chcete-li začít pomalu, vyberte si Costacciu na severu Livigna. S rostoucí sebedůvěrou můžete postupovat dále a projet vše. Z horského hřebene je super výhled.

Naše tipy

Livigno je skutečná duty-free zóna. Můžete si tak nakoupit za zajímavé ceny jak benzín, tak alkohol, oblečení nebo vybavení. Pouze musíte dodržet celní limity. Jsou odlišné pro cestu přes Švýcarsko a Itálii (EU, směr Bormio).

Už Vás nebaví lyžovat? Půjčte si kolo (fat bike) a vyjeďte do hor na sníh. Nebo najděte průvodce a stoupejte volnou přírodou. Zkušený místní doprovod se opravdu doporučuje stejně jako kvalitní vybavení pro případ laviny. Kromě příjemné cesty a úchvatných výhledů z vrcholu hory je skvělý i následný sjezd přírodním prašanem.

Livigno, areál Costaccia
Livigno, hotely jsou přímo u sjezdovek | Foto: Pitsch

Livigno ve zkratce

Příjezd: doprava do Livigna rozhodně není jednoduchá. Do údolí vedou tři cesty, z nichž pouze jedna je z Itálie. Použitelná snad jen pokud vyrazíte z Milána a okolí. Patrně přijedete ze Švýcarska tunelem MUNT LA SCHERA. Tři a půl kilometrů dlouhá díra ve skále je široká pouze 2,5 metru. To znamená jednosměrný, kyvadlový provoz (15 minut, cena 15 €) s rizikem vzniku zácpy. Počítejte s tím.

Mapa: Livigno , Trepalle

Sezóna: 28. 11. 2020 – 2. 5. 2021 (z nařízení vlády nyní uzavřeno)

Provozní doba: 9:00 – 16:30

Lanovky: 32 (live)

Kapacita: 47 300 osob/hodinu

Sjezdovky: 115 km (26%, 57%, 17%)

Mapa sjezdovek: Livigno, Carosello 3000, Mottolino

Skipas ceny, online, místa pro vyzvednutí

Předpověď počasí: následující 3 dny

Služby: parkoviště, Skibus, půjčovny, lyžařské školy

Užitečné odkazy

Livigno – oficiální web si přečtete i v češtině, ale více informací naleznete v anglické verzi.

SkiPass Livigno – zajímavá stránka plná informací pro lyžaře.

Mottolino snow park – ráj nadšenců akrobatického lyžování a snowboardingu.

Proč navštívit Livigno?

– Dostatek kvalitního sněhu od prosince do dubna.
– Široké sjezdovky.
– Bezcelní zóna. Natankujete za nejlepší ceny široko daleko.

Nevýhody

– Náročná doprava na místo. U tunelu ze Švýcarska hrozí zácpy a velké zdržení