Karneval v Benátkách je proslulý po celém světě. Itálie však v únoru nabízí hned několik dalších, které uchvátí svou jedinečnou atmosférou a tradicemi. Jsou to oslavy plné barev, hudby, tance a nespoutané zábavy. Nechte se inspirovat kouzlem italského karnevalu a vydejte se s námi na cestu plnou zážitků. Navždy Vám zůstanou v paměti.

Karnevalové masky
Karnevalové masky

Italský název, slovo Carnevale, pochází z latinského výrazu „carne vale“, v překladu „rozloučení se s masem“. Označovalo banket, který byl pořádán před začátkem půstu. Zvyk patrně vycházel z nedostatku jídla na konci zimy. Přestože se jedná v podstatě o jeden den, ve většině měst trvá i několik týdnů.

Popeleční středa
Rok Datum
2024 14. února
2025 5. března
2026 18. února
2027 10. února

V současnosti označuje slavnosti, které mohou začínat 6. Ledna (zjevení páně) a končit den před popeleční středou. Termíny se každý rok mění, protože popeleční středa je vždy 40 dní před velikonocemi (neděle se nepočítají).

Nejslavnější, největší a nejnavštěvovanější karneval je v Benátkách. Každý rok přijíždí až 3 miliony lidí procházet se v maskách po městě a nasávat tu fantastickou atmosféru. Na tento festival se soustředí hlavní zájem médií. Itálie ale nabízí v únoru hned několik dalších, které uchvátí svojí jedinečnou atmosférou a tradicemi. Většinou končí den před popeleční středou. Některé akce však pokračují ještě v následujících dnech.

Benátky – nejslavnější karneval v Evropě

Nejznámější karneval je v Benátkách. Začíná dva až tři týdny před popeleční středou a končí na masopustní úterý. V roce 2024 bude probíhat od 3. do 13. února.

Benátský karneval - masky
Benátský karneval – masky

První záznamy pocházejí z roku 1268, ale patrně probíhaly různé oslavy ve městě již v desátém století. Hlavním znakem jsou masky, které lidé nosí ve městě po celou dobu trvání festivalu. Akce jsou pořádány po celých Benátkách, na přilehlých ostrovech i na pevnině, probíhají přes den i v noci a bývají zakončeny ohňostrojem na náměstí sv. Marka, kde se odehrává většina hlavních událostí.

Velmi atraktivní a divácky hojně navštěvovaná přehlídka lodí na Canale Grande vyžaduje zajistit si včas místo. Na karneval se sjíždí návštěvníci z celého světa a ve městě a okolí je tak náročné najít vhodné ubytování. Ceny hotelů v této době rostou o desítky procent. Program: http://www.carnevale.venezia.it/en/events/

Viareggio

Viareggio je město na toskánském pobřeží. Okolí bývá považováno za jeden z nejzajímavějších regionů nejen v Itálii, ale celé Evropě. Místa jako Florencie, Pisa, Sina, Lucca nebo toskánský venkov poskytují nespočet zajímavostí. Od historických památek, sbírek umění po víno, olivový olej a skvělou kuchyni.

Viareggio - karneval
Viareggio – karneval

Přestože v Toskánsku existují větší a důležitější města, je nejvýznamnějším karnevalem ten ve Viareggiu. Jedná se o jeden z největších v celé Itálii, kam každý rok přijede na 600 000 hostů. Občané a turisté také nosí masky, ale na rozdíl od Benátek nejsou hlavním bodem programu. Tím je přehlídka alegorických vozů.

Poprvé byl uspořádán v roce 1873 na protest proti vysokým daním. Místní bohatí občané tehdy zorganizovali přehlídku vozů ozdobených květinami. Ostatní občané města vyšli do ulic s maskami. Z původně malé vzpoury je nyní obrovský karneval, jehož základem je několik přehlídek různých vozů a masek parodujících politiky, umělce a další známé osobnosti, zobrazující zvířata nebo smyšlené postavy.

Některé vozy jsou monstrózní. Vyrobené převážně z papírmaše a největší váží až 40 tun. Maskotem karnevalu i města je od roku 1931 Burlamacco – figurka v barvách plážových deštníků. Kromě průvodů jsou každý den a noc po celém městě různé party otevřené domácím i turistům. Program a další informace: https://viareggio.ilcarnevale.com/en/

Ivrea

Malé město v regionu Piemont má zajímavý vrchol Karnevalu – bitvu pomerančů. Je oslavou boje místních lidí proti tyranovi na přelomu 12. a 13. století. Podle legendy se dcera mlynáře, Violleta, vzbouřila místnímu vládci vyžadujícímu dodržování práva první noci. Odešla do hradu, kde tyrana připravila o hlavu a vyvolala revoltu v lidu. Pomeranče se ale v rukách bojovníků objevily až v průběhu 19. století. Do té doby se házely fazole.

Hlavní akce jsou na programu 10. – 13. února 2024 a vrcholí závěrečnou bitvou – Battaglia delle arance. Bitva symbolizuje boj proti tyranovi – 9 pěších týmů reprezentujících lid proti 54 vozům (feudální armáda). O vítězství rozhodují nezávislí rozhodčí v několika kategoriích – pěší týmy, vozy tažené dvěma koni s deseti bojovníky, vozy tažené čtyřmi koni s dvanácti bojovníky. Hodnotí se vzhled, způsob házení nebo fair play. Bitvy se účastní až 7 000 lidí. Program a další informace: http://www.storicocarnevaleivrea.it/?lang=en

Další zajímavé karnevaly

Nechcete se spokojit jen s Benátkami? I další města přinášejí jedinečný zážitek. Nechte se inspirovat a užijte si nezapomenutelnou zábavu!

Putignano: http://www.carnevalediputignano.it/

Acireale: https://carnevaleacireale.it/

Satriano: https://www.alparcolucano.it/archivio/carnevale-di-satriano

Cento: https://www.carnevalecento.com/en/

Fano: http://www.carnevaledifano.com/