Karneval v Benátkách je proslulý po celém světě. Ale už méně se u nás ví, že každý rok v únoru se v Itálii koná mnoho dalších. Ve městech se lidé účastní různých průvodů v maskách nebo přehlídek vozů parodujících známé osobnosti. Původ těchto událostí je až v oslavách nového roku v době římského impéria.

Karnevalové masky
Karnevalové masky

Italský název, slovo Carnevale, pochází z latinského výrazu „carne vale“, v překladu „rozloučení se s masem“. Patrně se vycházelo z nedostatku jídla na konci zimy. Označovalo banket, který byl pořádán před začátkem půstu. Přestože se jedná v podstatě o jeden den, ve většině měst trvá i několik týdnů. V současnosti označuje slavnosti, které mohou začínat 6. Ledna (zjevení páně) a končit den před popeleční středou. Termíny se každý rok mění, protože popeleční středa je vždy 40 dní před velikonocemi (neděle se nepočítají).

Popeleční středa
Rok Datum
2020 26. února
2021 17. února
2022 2. března
2023 22. února

Nejslavnější, největší, nejnavštěvovanější karneval je v Benátkách. Každý rok sem přijíždí až 3 miliony lidí aby se v maskách procházeli po městě a nasávali tu fantastickou atmosféru. Na tento festival se soustředí hlavní zájem médií, ale během února se pořádají v mnoha městech Itálie. Většinou končí den před popeleční středou, ale některé akce jsou pořádány ještě v následujících dnech.

Benátky

Nejznámější karneval je v Benátkách. Začíná dva až tři týdny před popeleční středou a končí na masopustní úterý (den před popeleční středou). V roce 2020 bude probíhat od 8. do 25. února.

Benátský karneval - masky
Benátský karneval – masky

První záznamy pocházejí z roku 1268, ale patrně probíhaly různé oslavy ve městě již v desátém století. Hlavním znakem jsou masky, které lidé nosí ve městě po celou dobu trvání festivalu. Akce jsou pořádány po celých Benátkách, na přilehlých ostrovech i na pevnině, probíhají přes den i v noci a bývají zakončeny ohňostrojem na náměstí sv. Marka, kde se odehrává většina hlavních událostí. Velmi atraktivní a divácky hojně navštěvovaná přehlídka lodí na Canale Grande vyžaduje zajistit si včas místo.

Na karneval se sjíždí návštěvníci z celého světa a ve městě a okolí je tak náročné najít vhodné ubytování. Ceny hotelů v této době rostou o desítky procent.

Program: http://www.carnevale.venezia.it/en/events/

Viareggio

Viareggio je město na toskánském pobřeží. Okolí bývá považováno za jeden z nejzajímavějších regionů nejen v Itálii, ale celé Evropě. Místa jako Florencie, Pisa, Sina, Lucca nebo toskánský venkov poskytují nespočet zajímavostí. Od historických památek, sbírek umění po víno, olivový olej a skvělou kuchyni.

Viareggio - karneval
Viareggio – karneval

Přestože v Toskánsku existují větší a důležitější města, je nejvýznamnějším karnevalem ten ve Viareggiu. Jedná se o jeden z největších v celé Itálii, kam každý rok přijede na 600 000 hostů. Občané a turisté také nosí masky, ale na rozdíl od Benátek nejsou hlavním bodem programu. Tím je přehlídka alegorických vozů.

Poprvé byl uspořádán v roce 1873 na protest proti vysokým daním. Místní bohatí občané tehdy zorganizovali přehlídku vozů ozdobených květinami. Ostatní občané města vyšli do ulic s maskami. Z původně malé vzpoury je nyní obrovský karneval, jehož základem je několik přehlídek různých vozů a masek parodujících politiky, umělce a další známé osobnosti, zobrazující zvířata nebo smyšlené postavy. Některé vozy jsou monstrózní. Vyrobené převážně z papírmaše a největší váží až 40 tun. Maskotem karnevalu i města je od roku 1931 Burlamacco – figurka v barvách plážových deštníků. Kromě průvodů jsou každý den a noc po celém městě různé party otevřené domácím i turistům.

Program a další informace: http://viareggio.ilcarnevale.com/en/

Ivrea

Malé město v regionu Piemont má zajímavý vrchol Karnevalu – bitvu pomerančů. Je oslavou boje místních lidí proti tyranovi na přelomu 12. a 13. století. Podle legendy se dcera mlynáře, Violleta, vzbouřila místnímu vládci vyžadujícímu dodržování práva první noci. Odešla do hradu, kde tyrana připravila o hlavu a vyvolala revoltu v lidu. Pomeranče se ale v rukách bojovníků objevily až v průběhu 19. století. Do té doby se házely fazole.

Hlavní akce jsou na programu 6. – 25. února 2020 a vrcholí závěrečnou bitvou – Battaglia delle arance. Bitva symbolizuje boj proti tyranovi – 9 pěších týmů reprezentujících lid proti 54 vozům (feudální armáda). O vítězství rozhodují nezávislí rozhodčí v několika kategoriích – pěší týmy, vozy tažené dvěma koni s deseti bojovníky, vozy tažené čtyřmi koni s dvanácti bojovníky. Hodnotí se vzhled, způsob házení nebo fair play. Bitvy se účastní až 7 000 lidí.
Program a další informace: http://www.storicocarnevaleivrea.it/?lang=en

Další zajímavé karnevaly

Putignano: http://www.carnevalediputignano.it/
Acireale: https://carnevaleacireale.it/
Satriano: https://www.alparcolucano.it/archivio/carnevale-di-satriano
Cento: https://www.carnevalecento.com/en/
Fano: http://www.carnevaledifano.com/