Přívětivé univerzitní městečko s centrem posazeným na kopci jako strážcem regionu. Perugia se svojí ideální polohou dobře slouží nejen pro poznání Umbrie, ale částečně i Toskánska, patrně nejhezčího regionu Itálie. Navíc s mnohem menším množstvím turistů. Překvapte sebe i celou rodinu nečekanými zážitky. Čekají na Vás muzeum čokolády, jazzový festival, eskalátory uprostřed středověkých ulic 30 metrů pod zemí, etruské a gotické monumenty na každém rohu.

Perugia, Piazza IV Novembre
Perugia, Piazza IV Novembre | Foto: Fausto Manasse

Perugia je dokonalým cílem pro jednodenní rodinný výlet během dovolené u moře. Nebo se zde ubytujte, přes den poznávejte Umbrii a večer si užívejte pohody příjemně živých uliček, kde se domorodci mísí se studenty z celého světa. Klidné centrum ožívá až během pro Itálii netradičních událostí. Zejména jazzového festivalu a slavností čokolády.

Ve srovnání s městy Itálie vyniká místní doprava. Jedinečný systém jezdících schodů ze všech stran směřujících do starobylého středu. I kdybyste neměli cestu, zavítejte do spojení náměstí Piazza Italia a autobusového nádraží. Eskalátory vedou podzemím pevnosti Rocca Paolina. Projdete skrz původní ulice nyní uvězněné pod hradbami. Dalším unikátem lze nazvat minimetro se svými sedmi stanicemi, které však jede skoro celé pár metrů nad zemí.

Piazza IV Novembre – nejhezčí místo Perugie

Náměstí Piazza IV Novembre si zapamatujte. Historický střed města a současný středobod veškerého dění. Pokud se budete jen tak procházet, skoro určitě půjdete ulicí, která k němu vede. Zapadněte mezi místní obyvatele a studenty a usaďte se večer na schodech katedrály nebo v restauracích podél bulváru Corso Pietro Vannucci. Ať plánujete cokoliv, neměli byste začít jinde, než v tomto živém centru společenského života.

Palazzo dei Priori

V sídle Priorů, středověkých vládců, stále úřaduje městské rada. Tento gotický palác, jehož výstavba začala roku 1293 a trvala 150 let, mnozí považují za jednu z nejhezčích radnic Itálie. Projděte si veřejně přístupné části, z nichž hlavně Galleria Nazionale dell’Umbria, nejvýznamnější galerie Umbrie, rozhodně stojí za Váš čas a vyhraďte si na ni asi dvě hodiny. Na rohu náměstí prozkoumejte Sala dei Notari (sál právníků, nejstarší část), z boku Nobile Collegio del Cambio (bankéři a směnárníci) a Collegio della Mercanzia (významné cechy). 

Perugia, Sala dei Notari
Perugia, Sala dei Notari | Foto: evondue

Galleria Nazionale dell’Umbria

Nejlepší umělecká sbírka Umbrie se chlubí zajímavou kolekcí děl místních umělců 13. až 18. století jako byli zdejší rodák Perugino, Fra Angelico, Piero della Fracesca nebo Pinturicchio. Proti jiným galeriím Itálie není rozsah uměleckých děl velký, kvalita si ale ničím nezadá s muzei Florencie. Pokud rádi obdivujete schopnosti malířů renesance a baroka, Národní galerie Umbrie patří na seznam Vaších cílů.

Nobile Collegio del Cambio

V sídle cechu obchodníků a směnárníků uvidíte na stěnách proslavená díla místní legendy, malíře Perugina. Údajně mu pomáhal tehdy ještě jeho žák, později jeden ze čtyř nejvýznamnějších malířů renesance, Raffael Santi. Muzeum obsahuje kromě hlavní haly, ještě menší kapli a sbírku mincovních vah a závaží.

Cattedrale di San Lorenzo

Nedejte se zmást zevnějškem, který nebyl nikdy dokončen. Stavba začala roku 1345 a trvala skoro 150 let, než došly finance. Plánovaný vzhled alespoň částečně uvidíte ze strany náměstí, u vedlejšího vchodu (od fontány). Trojlodní katedrála v gotickém stylu určitě stojí za krátkou prohlídku. Zajímavostí je, že hlavní vchod není směřován na náměstí, na kterém je postavena, ale do postranní uličky.

Cattedrale di San Lorenzo
Perugia, Cattedrale di San Lorenzo | Foto: umbriatourism.it

Fontana Maggiore

Fontána stojí uprostřed náměstí Piazza IV Novembre od 13. století. Napájena byla z akvaduktu speciálním systémem, který dokázal vodu tlačit směrem nahoru. Tvoří ji dvě nádrže posazené nad sebou. Horní zdobí v rozích sochy svatých a postav z bible. Spodní se chlubí bas-reliéfy se symboly měsíců a výjevy z bájí a pověstí. Nádherná výzdoba pochází ze slavné sochařské dílny Nicoly Pisana a jeho syna Giovanniho.

Rocca Paolina

Původní papežská pevnost vybudovaná v 16. století Pavlem III. (1534-49) po povstání obyvatel (solná válka). Stojí na místě budov nepřátel církve, zejména rodiny Baglioni. Obhajována byla jako stavba na ochranu obyvatel, více však sloužila k upevnění moci. Po připojení regionu k Itálii po roce 1860 obyvatelé velmi rychle zničili tento symbol papežské tyranie a patrné zůstaly pouze části zdí v různých částech města a několik bran. Během budování eskalátorů z autobusového nádraží směrem k Piazza Italia stavitelé v podzemí objevili a obnovili původní ulice a domy. Zajímavá exkurze do mizerného života obyvatel 16. století se musí objevit ve Vašem plánu.

Etruské památky

Piazza Dante – etruská studna

Studna je dokonalým důkazem technických schopností našich předků. Vybudována Etrusky před více než 2 300 lety (4. století př. n. l.). 37 hluboká a 5 metrů široká. Nejlépe si její rozměry uvědomíte, pokud sestoupíte dolů na lávku.

Etruská studna
Etruská studna | Foto: www.pozzoetrusco.it

Arco Etrusco

Vstupte do města stylově. Tak, jak to dělaly generace před Vámi. Bránou Arco Etrusco z 3. století př. n. l., jednou z několika dochovaných částí kdysi mohutného opevnění. Tato je určitě nejimpozantnější a hlavně stále funkční.

Volumni Hypogeum

Hrobka pojmenovaná po bohaté rodině Volumni pár kilometrů od centra směrem na jihovýchod je součástí rozsáhlého pohřebiště. Jednoho z nejstarších a největších z dob, kdy Perugia byla součástí mocného společenství dvanácti etruských měst. V okolí objevili již asi 200 hrobek.

Co ještě vidět …

Basilica di San Domenico

Největší kostel v Perugii obsahuje gotickou hrobku Benedikta XI. Papeže, který zde byl patrně otráven po pouhých osmi měsících vlády. Zaujme Vás již na vyhlídce z Rocca Paolina. Původní románská stavba byla vícekrát přestavěna až do současného barokního vzhledu. Interiér není nijak výrazný, spíše klidný až strohý.

Museo archeologico

V prostorách přilehlého kláštera sídlí muzeum s vykopávkami z období etruské a římské říše. Perugia byla jedním z 12 měst původního etruské společenství a dokládá to množstvím nálezů. Poznáte věci, které používali naši předci každý den. Pro ženy může být zajímavé vidět starověké šperky, pro děti původní zbraně. Archeologické muzeum nevynechejte, je dokonalým pohledem do historie celého regionu Umbrie.

Perugia, Basilica di San Domenico
Perugia, Basilica di San Domenico | Fotka od Marco Pomella

Abbazia di San Pietro

Od San Domenico pokračujte středověkou branou Porta San Pietro k nejvíce vyzdobené basilice a klášteru sv. Petra. Budete si připadat jako v jiném světě. Každé místečko interiéru bylo zkrášleno dřevem, zlatem a nástěnnými freskami. Doporučujme nejdříve navštívit San Domenico a až potom přejít do San Pietro. Baziliky dokonale ukazují rozdíly ve vývoji umění. Po prohlídce určitě nevynechejte přilehlý příjemný park. Ne nadarmo zde sídlí fakulta zemědělská místní univerzity.

Věž Torre degli Sciri

Poslední symbol soupeření středověkých rodin Toskánska a Umbrie. Čím bohatší a mocnější pán, tím vyšší věž. Z desítek jich však zůstala již jen jediná. Byla postavena ve 13. století a vlastnil ji rod Sciri. Vystoupejte po 232 schodech a odměnou Vám bude úchvatný výhled.

Naše tipy

Využijte systému jezdících schodů. Historické centrum leží na kopci a všechny cesty tak vedou do nebe. Zvláště v horkých letních dnech přijde vhod odlehčit nohám pohodlným výjezdem na eskalátorech. Samozřejmě, pokud máte síly dost, tak se určitě procházejte po svých. V každém případě poznejte pouze nejzajímavější trasu pevností Rocca Paolina: Piazza Partigiani – Piazza IV Novembre přes Piazza Italia.

Perugia, Rocca Paolina
Perugia, Rocca Paolina | Fotka od travelspot

Zamíchejte se mezi místní na Corso Pietro Vannucci. Bulváru, vedoucímu z hlavního náměstí Piazza IV Novembre. Plný obchodů, restaurací a kaváren se večer změní v živou pěší zónu. Výbornou, pokud bydlíte v centru a chcete zakončit den jako místní.

Najděte Porta Sole, nejvyšší místo Perugie. Dechberoucí vyhlídku u jedné z historických bran s výjimečným rozhledem na okolní kopce regionu Umbrie. Zvláště večer prožijte romantickou atmosféru menšího parku.

Pohybujete se v Umbrii před vánoci? Nakupte na unikátním vánočním trhu v podzemí pevnosti Rocca Paolina. Kvalitní suroviny, výborné jídlo a další Vás uchvátí v dokonale uhrančivém prostředí původního města. Zde se opravdu můžete vrátit do středověku, kde neuvidíte nic než historické budovy, žádnou moderní architekturu.

Navštivte vyhlášený jazzový festival Umbria Jazz (červenec) nebo čokoládový týden Eurochocolate (říjen). Během obou akcí se sjíždějí tisíce turistů z celého světa.

Věděli jste, že …

… i čokoláda má své muzeum? Pár kilometrů na západ od města najdete vyhlášenou továrnu Perugina (součást Nestlé). Legendární Baci (polibky) si určité vychutnejte. Abyste pochopili chutě Italů, nenechte si ujít prohlídku muzea zahrnující degustaci místních produktů. Na konci zavítáte také do továrny, kde poznáte celý postup výroby.

… Perugia má vlastní verzi legendy o soli na zlato? V roce 1540 se obyvatelé vzbouřili proti papežem nově uvalené dani na sůl. Byli celkem rychle poraženi papežským vojskem a donuceni se vzdát. Jako vzpomínka na povstání se stále peče chleba bez soli.

… Universita‘ per Stranieri je nestarší a velmi významná univerzita pro zahraniční studenty v Itálii? Vyučuje italštinu, kulturu i historii. Potkáte zde studenty z celého světa a i díky tomu získáte velmi efektivní výuku. Pokud plánujete pro sebe nebo děti zajistit italskou školu, podívejte se nejdříve sem.

Zajímavosti

Perugia má neobvyklou linku metra, zvanou Minimetro. Trasa vede z parkoviště u fotbalového stadionu a přes název hlavně nad zemí. Až část mezi dvěma posledními stanicemi je zasazena do podzemí. Dobře využijete, pokud chcete pobýt jen krátce. Zaparkujte na parkovišti na Piazzale Umbria Jazz, prohlédněte si muzeum místního fotbalového klubu a nechte se dovézt až do historického centra.

Minimetro
Perugia, Minimetro | Foto: TheMarcusChance

Projděte si zbytky Akvaduktu ze 13. století, který po staletí dopravoval do vodu z nedalekých hor. Přijde Vám divné, že je sklon obrácený, než byste čekali? Ano. Vodu pro obyvatele a kašnu Fontana Maggiore museli pomocí speciálního systému hnát nahoru. Ukazuje to na nesmírnou technickou zdatnost středověkých architektů.

Užitečné odkazy

Město Perugia – oficiální stránka města. Na Itálii i poměrně vydařená.

Perugia online – turistický portál bohatý na užitečné informace .

Mapa Perugie – ideální pro pohyb po městě. Zakresleny jsou i eskalátory.