Město postavené v laguně. Benátky jsou jedinečné a neopakovatelné. Přijedete poprvé a budete ohromeni. Přijedete podruhé a zjistíte, že o městě stále nic nevíte. S každou návštěvou poznáte další a další fantastická místa.

Benátky, Gondoly na kanálu Grande
Gondoly na kanálu Grande

Vše dobré i špatné, co jste slyšeli, je pravda. Na jedné straně neskutečná krása budov na Canal Grande, náměstí sv. Marka, 400 mostů spojujících 118 ostrovů, Palazzo Ducale nebo projížďka na gondole. Na straně druhé turisticky exponovaná místa narvaná lidmi, zápach z odpadků, restaurace podávající předražené a někde nekvalitní jídlo (vyhněte se menu turistico). Přesto každá návštěva se stane zážitkem na celý život. Jděte libovolným směrem a stejně vždy naleznete zajímavé objekty. Vydejte se proto také do míst mimo náměstí sv. Marka a most Ponte Rialto.

Trochu z historie

První osídlení laguny není známo. Rybáři patrně obývali ostrovy již v době Římské říše. V 5. století se sem obyvatelé z pevniny přesídlili před nájezdy Attily Huna, Vizigótů a Langobardů. Nejdříve byl obsazen ostrov Torcello a následně místo Rivoalto, ze kterého vzniklo první centrum, dnešní Rialto. Za založení města je označováno vysvěcení prvního kostela v Rialtu 25. března 421.

Pohled na Náměstí sv. Marka a dóžecí palác, 18. století
Veduta del Palazzo Ducale
Canaletto (1735)

Zaměřením se na vybudování silných obchodních vazeb zejména s dálným východem a také postavením mocného loďstva se Benátská republika do 13. století stala nejsilnějším městským státem světa. Účastí na křížových výpravách získala nesmírné bohatství a kolonie (Konstantinopol, Kréta, Kypr, atd.)

Postupně ale začalo postavení města upadat až do obsazení Napoleonem v roce 1797. Od roku 1815 přešla vláda do rukou Rakouska-Uherska, bylo odvezeno mnoho uměleckých děl, která se již zpět nikdy nevrátila. V roce 1866 se celý region stal součástí sjednocené Itálie.

Současnost

Město je plně v zajetí turistů, kterých ročně přijíždí více než 20 milionů. Což bohužel způsobuje odliv původních obyvatel. Ceny nemovitostí rostou do závratných výšek a mladí lidé si tak nemohou byty dovolit a stěhují se na pevninu. Majitelé stále více pronajímají původní byty, obchody, knihovny a další pouze za účelem přespání turistů a počet stálých obyvatel laguny se proto trvale snižuje. Naštěstí se objevilo několik organizací, jejichž cílem je tento trend zvrátit.

Benátky jsou rozděleny do šesti čtvrtí (sestiere). Každá má jinou atmosféru a stojí za to vyhradit si čas na prohlídku.

Benátky, trh Rialto
Trh Rialto
Foto: Karl Andrich (Pixabay)

Cannaregio – residenční čtvrť s židovkým ghetem.
Castello – trochu na okraji zájmu, přesto zajímavá část města na jihovýchodě.
Dorsoduro – studentská čtvrť
San Marco – střed města s hlavními turistickými cíli – náměstí San Marco, Dóžecí palác a Basilica di San Marco
San Polo – residenční čtvrť s krámky a několika zajímavými kostely. Každý den se zde koná trhu na Rialtu
Santa Croce – podobný charakter jako San Polo, se kterou sousedí.

Příjezd do Benátek

Letadlo

Letiště Marka Pola je na pevnině asi 10 km od laguny. Do města jezdí autobusy společností ACTV a ATVO (8 EUR) a taxi (40 EUR). Nejstylovější je ale doprava lodí (Alilaguna, 15 EUR do Lida a Benátek), která zahrnuje 4 trasy včetně všech ostrovů.

Auto

Benátky nemají ulice, takže zaparkujete hned za mostem v jednom z parkovacích domů a dále budete pokračovat pěšky nebo lodí. Ceny se pohybují podle velikosti auta od 21 do 40 Eur/den. Ověřená parkoviště jsou Autorimessa Comunale , Garage San Marco a Tronchetto. Levnější variantou jsou parkoviště v Mestre a okolí.

Vlak

Italská železniční doprava je na vysoké úrovni a doprava vlakem bývá často výhodnější než autem (rychlejší i levnější). Benátky mají mnoho spojů do všech větších měst nejen Itálie, ale i ostatních evropských center. Přijedete na jedno ze dvou hlavních nádraží: Santa Lucia (historické centrum) nebo Venezia Mestre (pevnina). Pokud Váš vlak pojede pouze do Mestre, přestupte poté na místní spoj jedoucí na hlavní nádraží. Ve špičce jezdí i každých 5 minut a jízdenku zakoupíte online (1,30 Eur).

Místní doprava

Benátky - vaporetto
Benátky – vaporetto

Veřejná doprava je v Benátkách rozdělena na dvě části. V laguně budete využívat výhradně loď (nejvíce asi vaporetta nebo taxi). Pro transport na pevninu jsou to potom vlaky, tramvaje a autobusy. Linky 1 a 2 vedou po městě, ostatní potom na okolní ostrovy (Murano, Burano, Lido, atd.) a některá další města (Chioggia nebo Punta Sabbioni). Jízdní řády se mění podle sezony nebo probíhajících události, proto si vždy ověřte aktuální. Hlavně v létě počítejte s tím, že vaporetta budou narvaná k prasknutí. Dopravu již více než 130 let zajišťuje společnost ACTV.

Slevové/zvýhodněné karty

Venice Museum – 32,40 Eur, jednotná vstupenka do 11 muzeí platná 6 měsíců od zakoupení.

Venezia Unica – nejlepší portál pro plánování cesty. Z mnoha možností si vyberete tu, která nejvíce vyhovuje Vašim potřebám. Rezervujte si vstup do museí a kostelů nebo dopravu po městě a na letiště.
The Chorus Pass – 12 EUR. Umožňuje vstup do 18 kostelů.

Užitečné odkazy

Venezia Unica – oficiální turistická stránka města. Nejen informace pro návštěvníky, ale hlavně možnost online zakoupit kartu Venezia Unica (vstupy do muzeí, doprava).

Benátky - Dóžecí palác
Dóžecí palác
Foto: Artheos (Pixabay)

Turismo Venezia – stránka s informacemi pro turisty vztahující se k Benátkám a okolí (Chioggia, Jesolo, Bibione, Caorle). Obsahuje informace o dopravě, ubytování, restauracích, umění, kultuře, místním životním stylu a mnoho dalších.

Meeting Venice – informace pouze o hlavních atrakcích a událostech.

Venice Tourism – restaurace, doprava, události, navrhované trasy nebo nabídky uspořádání svateb.

A Guide in Venice – 75 Eur/hodinu, skupiny 62,50 Eur/osobu. Dvě dámy (průvodkyně) nabízejí různé trasy, během kterých Vás seznámí s historií i současností Benátek. Vybírat můžete podle zájmů nebo zkušeností, například Seznamovací trasa, Hlavní čtvrti, Výlet na lodi nebo Trasa za uměním.

Walks Inside Venice – v nabídce jsou různé poznávací trasy po městě, které si můžete zvolit podle Vaši zájmů. Volit můžete například trasu pro začátečníky (Venice for Beginners), lagunu a ostrovy, umění a historie nebo životní styl.

Tipy

Burano
Burano
Foto: David Mark (Pixabay)

Z letadla rovnou na loď. Pokud přiletíte na letiště Marka Pola, do města se dopravte vodním autobusem. Je o něco dražší, ale již při příjezdu uvidíte všechny ostrovy laguny a Benátky z moře. Je to lepší než autobus a příjezd po mostě.

Ujeďte na přilehlé ostrovy. Zejména Burano a jeho malebné domky hrají všemi barvami. Proslavilo se také výrobou krajky. Z Murana se do celého světa vyváží sklo a po celém městě uvidíte jednu pec vedle druhé.

Pijte vodu z kašen rozesetých po celém ostrově. Kvalitnější možná nenajde ani v hotelu.

Prohlédněte si Benátky ze střechy „německého skladu“. Vyhlídka ve Fondaco dei Tedeschi, místě kdysi vyhrazeném pro obchodníky z Německa, je otevřená pro veřejnost. A navíc zdarma, pouze se předem zaregistrujte. Pohled na kanál Grande a velkou část ostrova je úchvatný. Provětrat účet můžete cestou zpět. Butiky nejvěhlasnějších módních značek lákají k nákupu.

Zajímavosti

Gondoliéři dědí své řemeslo z otce na syna. Není vůbec jednoduché složit zkoušky a získat oprávnění pro plavbu v kanálech. I z toho důvodu je mezi nimi pouze jediná žena.

Každý obyvatel zná svého popeláře. Na ostrově totiž neuvidíte popelnice a odpad nakládají na vůz, který potom přeloží na loď. Pracovníci, kteří se starají o čistotu v ulicích zazvoní a pytle s odpadky převezmou.

Benátky klesají do moře tempem 1 až 2 milimetry za rok. Jednou je tam patrně nezachrání ani projekt MOSE (Mojžíš).

Jediné kasino v laguně je nejstarší na světě. Otevřeno bylo již v roce 1638. V budově, kde nyní sídlí, zemřel skladatel Richard Wagner

Kvůli turistům bez stálých obyvatel bude podle očekávání město do roku 2030. Z poslední dobu se jejich počet snížil z původních 120 000 na méně než polovinu. Důvodem jsou rostoucí nájmy, které si místní nemohou dovolit.

Nezapomeňte navštívit

Benátky, Náměstí svatého Marka
Náměstí svatého Marka
Foto: StockSnap (Pixabay)

• Basilika Di San Marco • Palazzo Ducale – dóžecí palác
• Galerie Accademia
• Most Ponte di Rialto
• Trh v Rialtu
• Museo Storico Navale di Venezia
• Galerii dell’Accademia
• Galerii Peggy Guggenheim
• Ostrovy Murano, Burano a Torcello • Lido

Významní občané

• Giacomo Casanova
• Antonio Vivaldi
• Titian
• Tintoretto
• Marco Polo
• Giovanni Antonio Canal „Canaletto“
• Terence Hill
• Carlo Goldoni
• Enrico Dandolo