Stovky let vlády nad středozemním mořem zajistilo tomuto charismatickému městu nesmírné bohatství, které uvidíte na každém rohu. Janov, vždy těžící ze svého přístavu, byl po několik století klíčovým hráčem v obchodu s Orientem a v bankovnictví. Bohaté rody chtěly své jmění a moc samozřejmě dát na obdiv a vystavěly desítky úžasných paláců. A v tomto prostředí námořní velmoci se narodil Kryštof Kolumbus. První kroky muže, jenž objevil Ameriku, nemohly mít lepší základy.

Janov, přístav a historické centrum
Janov, přístav a historické centrum

Rodiště Kryštofa Kolumba a největší přístav Itálie. Dva důvody, proč u nás známe Janov. To je docela škoda, protože je moderním a přitom zachovalým, elegantním centrem regionu Ligurie. Navíc se pyšní největším historickým středem města v Evropě. Spletí úzkých uliček a maličkých náměstí se můžete toulat celý týden.

Na první pohled nejde o úžasně lákavou zastávku během Vaší dovolené. Není to jako v Římě nebo v Benátkách, které Vás nadchnou na první dobrou. Dejte mu však čas, toulejte se a objevujte jeho krásy. Budete překvapeni, kolik toho najdete.

Krátce z historie

Město založené již v šestém století před naším letopočtem vždy těžilo ze své polohy a již za Římanů bylo důležitou dopravní stanicí. Slávu a moc ale získalo až ve 12 století, kdy ve středozemním moři nebylo silnějšího loďstva. O přežití však Janov musel bojovat s dalšími městskými státy – Benátkami neúspěšně, Pisou a Amalfi úspěšně.

Přes postupný pokles významu a ztrátu kolonií, zůstal Janov důležitým přístavem až do současnosti. 16. a 17. století je dokonce považováno za zlatý věk celého regionu. Místní mocné rody těžící z námořního obchodu a bankovnictví vybudovaly nové centrum, zahrnující desítky nádherných paláců.

Palazzo Reale
Palazzo Reale | Foto: Rob Oo

Po desetiletích úpadku v 19. století se v současnosti i s přispěním italské vlády opravují všechny památky a staví nová turistické lákadla. Rozsáhlá rekonstrukce prospěla zejména historickému centru (největší v Evropě) a přístavu.

Co vidět v Janově

Krásy Ligurie u nás dost podceňujeme a to ke své vlastní škodě. Region nabízí nádhernou přírodu, památky z celé historie lidstva i podmínky pro rodinnou dovolenou. Začněte v Janově, elegantním městě narvaném zábavou pro všechny.

Památky historické části

Náměstí Piazza Dante není hlavním bodem života, ale najdete zde dům nejznámějšího rodáka. Mezi obrovskými paláci se krčí malý domeček, kde Kryštof Kolumbus patrně strávil dětství. Původní byl podle chabých zpráv silně poškozen, ale v 17. a 18. století restaurován, a nyní obsahuje nábytek z období života slavného mořeplavce. Hned vedle domu přežívají zbytky malého kláštera Chiostro di Sant’Andrea. Nic výrazného ale příjemně si odpočinete ve stínu stromů. Náměstí Piazza Dante však dominuje Porta Soprana z 12. století, jedna z posledních částí kdysi mohutného městského opevnění. Nejdelšího v Itálii.

Janov nemá žádné centrální náměstí, ale mnoho menších. Za živé srdce města považují obyvatelé Piazza De Ferrari s nepřehlédnutelnou fontánou. Jeho výhodná poloha spolu se stanicí metra z něj tvoří ideální výchozí bod. Za pozornost určitě stojí Dóžecí palác (Palazzo Ducale), divadlo Teatro Carlo Feli, Palazzo della Nuova Borsa (sídlo burzy) a jezdecká socha sjednotitele Itálie Giuseppe Garibaldiho.

Janov, Piazza De Ferrari
Piazza De Ferrari | Foto: Kreactiva

Z Piazza De Ferrari projděte do Dóžecí paláce (Palazzo Ducale), po staletí sídla dóžat a vládců republiky. Prohlédněte si krásné sály, dóžecí kapli s ohromným množstvím fresek a věž Torre Grimaldi s pochmurnou věznicí. Nevracejte se potom zpět, ale zamiřte na náměstí Piazza Giacomo Matteotti k menšímu kostelu Gesú ze 17. století s úžasnou barokní výzdobou. Mimo jiné uvnitř visí dva obrazy proslaveného holandské malíře Petera Paula Rubense. Gesú určitě zařaďte do Vašeho programu.

Pouze o pár metrů dále ční nade vše románsko-gotická katedrála di San Lorenzo s výraznými černými pruhy z 12. století. Nevynechejte malé muzeum Museo del Tesoro se sbírkou náboženských předmětů. Mimo jiné mísou, která byla dlouho považována za svatý grál. Zajímavá je také renesanční kaple svatého Jana Křtitele, dostavěná v patnáctém století a obsahující světcovi relikvie.

Největší přístav Itálie

Po letech chátrání město rekonstruovalo Porto Antico a vybudovalo velmi atraktivní místo. Přístav původně nebyl součástí centra, ale nyní přímo navazuje na historickou část a najdete zde sochy, muzea, restaurace, výstavní centra a mnoho dalšího.

Jste na dovolené s dětmi? Navštivte Acquario di Genova, jedno z největších akvárií Evropy a největší v Itálii. Na 27 000 m2 žije 12 000 kusů od 600 druhů zvířat a 200 druhů rostlin. Jednoduše úžasný podmořský svět na jednom místě.

Také Galata Museo del Mare zabaví celou rodinu. Rozsah jednoho z největších námořních muzeí v Evropě odpovídá moci Janova, se kterou vládl po několik století ve středozemním moři. Sbírka zahrnuje artefakty spojené s námořní plavbou od map, globusů, navigačních pomůcek, přes relativně zachovalé vraky až po rekonstrukce celých lodí. Vezměte sem děti, budou se moci po dovolené pochlubit spolužákům, že navštívili ponorku nebo rekonstruovanou loď ze 17. století.

Le Strade Nuove – nejvýznamnější čtvrť

Zlatý věk námořní republiky nastal na začátku 16. století a trval přibližně 100 let. V té době již bylo město malé pro všechny bohaté a mocné rody. Tak si vybudovaly novou čtvrť ukazující jejich sílu. Pár ulic nazvaných Le Strade Nuove – nové ulice. Tak krásných, že je UNESCO zařadilo na svůj seznam světového dědictví. Le Strade Nuove e il Sistema di Palazzi dei Rolli zahrnuje desítky nádherných paláců lemujících pár vybraných ulic – zejména Via Garibaldi a Via Balbi.

V srdci Via Balbi stojí nádherný barokní palác Palazzo Reale ze 17. století. Muzeum se chlubí zajímavými interiéry z 18. a 19. století a obrazy holandského malíře Van Dyka. Po prohlídce vyjděte také do maličké zahrady osazené exotickými rostlinami.

Janov, Palazzo Reale
Palazzo Reale | Foto: Sailko

Palazzo Doria Tursi je největší z nejlepších paláců na Via Garibaldi. Sídlo radnice a jedno ze tří muzeí souhrnně pojmenovaných Strada Nuova Museums. Sbírka zaměřená na předměty spojené se slavnou dobou Janovské republiky zahrnuje unikátní housle Nicoly Paganiniho.

Galerie v Palazzo Bianco vystavuje vedle obrazů nejvýznamnějších janovských a ligurských mistrů, také excelentní díla dalších evropských malířů z období od 16. do 18. století.

Palazzo Rosso září vynikající kolekcí obrazů ligurských, italských i evropských malířů do 17. století. Je rozložená do čtyř pater budovy vyzdobené nádhernými freskami ze stejného období a neměla by chybět ve Vašem programu.

Co ještě vidět v Janově?

Lanterna di Genova

Přístavní maják a symbol Janova. Pochází z 12. století (třetí nejstarší na světě) a současnou podobu získal po rekonstrukci ve století 16. Dostanete se sice pouze na první ochoz, ale i tak je výhled na město, přístav i moře úchvatný. K tomu potřebujete zdolat 172 schodů a budete v tu chvíli 76 metrů nad úrovní moře. I se skálou vysokou 40 metrů dosahuje maják do výšky 117 metrů. Není tedy divu, že jeho rotující světlo pozorují lodě až ve vzdálenosti 50 kilometrů.

Maják Lanterna di Genova
Janovský přístav, maják Lanterna di Genova | Foto: Fabrizio Binello

Pevnosti v okolí Janova.

V 18. století dosahovalo opevnění až na okolní kopce a délkou patřilo k největším ve světě. Za zmínku rozhodně stojí pevnosti Begato, Tenaglia, Castellaccio, Sperone. Nedostanete se sice do všech, ale výhledy na okolí bývají okouzlující.

Museo d’Arte Orientale

Japonsko a Orient v Itálii? Ano, i toto spojení funguje. Úžasná kolekce předmětů, které posbíral Edoardo Chiossone. Museo d’Arte Orientale je dokonalé pokud cestujete v Itálii s rodinou i sami. Děti i dospělé nadchnou orientální zbraně a brnění, masky a kostýmy, porcelán, oblečení a mnoho dalšího z období mezi 11. – 19. stoletím.

Castello d’Albertis

Úžasný palác za 19. století a muzeum námořního kapitána a cestovatele Enrica Alberta d’Albertis. Museo delle Culture del Mondo (muzeum světových kultur) zahrnuje sbírku předmětů z jeho cest kolem světa. Výzdoba odpovídá stylu navštívených národů, krásný park a výhled na přístav je top. Pokud budete na dovolené v okolí nebo jen projíždět, neměl by palác ve Vašem programu chybět.

Janov, Castello d’Albertis
Castello d’Albertis | Foto: Matteo Carlo Leoncini

Naše tipy

Nechte se vyvézt výtahem Il Bigo v historické části přístavu. Kabinku vytáhne do výše 40 metrů napodobenina vodního jeřábu a můžete si vychutnat výhled na moře, město i přístav z možná nejlepšího místa.

Navštivte Mercato Orientale. Nejstarší, největší a nejlepší trh již od roku 1899. Ve stáncích rušného tržiště připravují dokonalé rychlé občerstvení a prodávají nejkvalitnější italské suroviny. Nechte si od prodavačů poradit, jak je upravit.

Pro rychlé občerstvení vyhledejte pouliční stánek, kde podávají focacciu. V Janově vznikla a byl by hřích ji zde neochutnat.

Vyhněte se davům a užijte si příjemný mořský vzduch. Ve čtvrti Nervi najdete skoro dva kilometry dlouhou Passeggiata Anita Garibaldi. Pěší stezku vytvořenou na skalnatých útesech Ligurského moře. Přijeďte vlakem a vychutnejte si romantickou procházku zakončenou zmrzlinou v malém přístavu Nervi.

Pobřežní cesta v Nervi
Pobřežní cesta v Nervi | Foto: dexmac

Hledáte-li současnou módu, je pro Vás zastřešená ulice Galleria Mazzini a paralelní Via Roma tím pravým. Zde najdete některé vyhlášené a pěkně drahé módní butiky. Máte-li dost času, pokračujte směrem k Via XX Septembre. Ulici lemují dostupnější, přesto zajímavé obchody. I Baťa zde má svoji prodejnu.

Podívejte se na Regata delle Antiche Repubbliche Marinare. Kdysi nejsilnější námořní státy spolu každý rok soupeří v závodě osmiveslic. Janov, Benátky, Pisa a Amalfi se střídají v pořádání klání.

Věděli jste, že …

… Janov je považován za rodiště Kryštofa Kolumba, ale skutečné místo narození není známé? Hlásí se o něj více měst, ale obecně je považován za nejpravděpodobnější právě malý domek na náměstí Piazza Dante.

„La Superba“ znamená hrdý? Přezdívka vznikla ve 12. století, kdy se Fridrich Barbarossa snažil město dobýt. Z důvodu až zuřivého odporu nazval místní obyvatele „La Superba“.

celosvětový název „jeans“ pochází z Gênes, francouzského překladu jména Genova? V přístavu se zde poprvé začala průmyslově vyrábět látka na proslulé kalhoty. Původně se z ní dělaly vaky a kalhoty pro námořníky. Až v Americe stvořil Levi Strauss proslulé džíny.

nejslavnější pesto a focaccia pocházejí z Ligurie? Pesto Genovese je výjimečné hlavně díky místní bazalce, kterou farmáři sklízejí dříve než v jiných oblastech.

… za to, že katedrála di San Lorenzo stojí stále na svém místě, vděčíme nevybuchlé bombě z druhé světové války, která dopadla přímo doprostřed budovy?

Lev strážící vstup do katedrály San Lorenzo
Lev strážící vstup do katedrály San Lorenzo | Foto: Rob Oo

v roce 1860 z přístavu vyrazil Garibaldi s tisícovkou dobrovolníků směr Sicílie a nastartoval tak proces sjednocení Itálie – Risorgimento

… v okolí stále stojí zbytky kdysi nejdelších městských hradeb v Itálii? Celé opevnění bylo dokončeno až v 18.

loterie zpopularizovaly volby do místní městské rady v 15. století. První sázkové hry byly sice uspořádány již dříve, ale až tipování na to, kdo vstoupí do vlády, stvořilo nový fenomén. Tehdy lidé nevolili své zástupce, ale z 90 kandidátů se losovalo náhodně pět, kteří se stali členy rady města. Volby se konaly pouze dvakrát do roka, což bylo pro hravé občany málo. Jména kandidátů nahradili čísly a nová závislost byla na světě.

první pojišťovna na světě byla založena v Janově v roce 1424?

Užitečné odkazy

Visit Genoa – oficiální stránka města. Plná informací pro turisty.

La Mia Liguria – turistická stránka regionu Ligurie. Zajímavé informace, ale ne vždy plně funkční.

Guida di Genoa – zajímavé informace, zejména různé trasy městem, kde nakoupit, najíst se.

Aeroporto di Genova – letiště. Z České republiky pravidelné linky neprovozuje žádná společnost. Nejbližší můžete využít Mnichov, Frankfurt a Vídeň.

Trenitalia – pro žádný jiný region Itálie není vlak výhodnější dopravní prostředek než v Ligurii. Například do vesnic Cinque Terre se po silnici ani nedostanete. Pro týdenní dovolenou doporučujeme odstavit auto na hotelovém parkovišti a cestovat vlakem.