Nekonečná láska Romea a Julie proslavila krásné město na severu Itálie. Příběh, který napsal William Shakespeare, dokonale zapadá do zdejšího prostředí a po stopách dvojice zamilovaných se vydává každý rok tisíce turistů. Na cestě ke slavnému balkonu ale objevíte i skvěle zachované památky z období antického Říma nebo ohromné románské a gotické kostely. I ty svojí atmosférou přispívají k pocitu, že se nacházíte v centru zamilovaných. Verona je nyní právem považována za jedno z nejromantičtějších měst světa.

Verona
Verona | Foto: Stefano Reverberi

Trochu z historie

Vznik města je velmi nejasný. Různé kmeny zde patrně sídlily již dlouhou dobu, ale první známé sídlo založili až Římané v prvním století před Kristem. Další historie není plně doložená, ale poloha na křižovatce cest z Říma do Germánie a z východu na západ zajistila trvalý přísun cestujících. O množství obyvatel svědčí amfiteátr s kapacitu asi 30 000 návštěvníků.

Verona, Ponte di Castelvecchio
Ponte di Castelvecchio
Foto: Gilberto Mello

Po rozpadu římské říše význam upadá, vládli zde Langobardi, Ostrogóti, Fankové a další. Zlom nastal na konci 13. století s nástupem vlády mocného rodu Scaligeri. Jakkoliv jsou považováni za hrubé tyrany, byli to také velcí podporovatelé umění. Rekonstrukcí starých budov a výstavbou nových nastartovali opětovný rozvoj v důležité obchodní centrum. Benátčané v tom po převzetí moci na konci 15. století pokračovali a období mezi 13. a 18. století tak stojí za současnou krásou města.

Ke sjednocené Itálii se Verona připojila v roce 1865. Prosperuje zejména ze světoznámého příběhu Romea a Julie, který se sice nikdy nestal, ale i tak přivede každoročně tisíce turistů. Středověké památky, výhodná pozice pod Alpami a blízkost nádherného okolí jezera Garda jsou lákadlem zejména zamilovaných párů, ale skvělé také pro rodinnou dovolenou.

Verona není jen Romeo a Julie

Již vstup do města pojměte stylově. Pokud pojedete autem, projeďte okolo brány Porta Nuova ze 16. století a najděte jedno z velkých parkovišť poblíž historického centra (například Cittadella nebo Arena). Ulice Corso Porta Nuova, přes pět století hlavní vstupní třída, Vás dovede k Portoni della Brà, obrovské středověké bráně na náměstí Piazza Bra.

Udržte svoji touhu po Romeovi a Julii a prohlédněte si nejdříve toto úžasné náměstí, které by samo o sobě vydalo na celý den. Středobodem je Arena, třetí největší amfiteátr římské říše a jeden z nejlépe zachovaných. Postaven byl v roce 30 n. l. s kapacitou 30 000 diváků. Stále je funkční a vzhledem ke skvělé akustice se každé léto pořádají operní představení. I když nejste obdivovateli opery, rozhodně doporučujeme.

Verona, Juliin balkon
Verona, Juliin balkon
Foto: Paolo Dadda

K Juliině domu se slavným balkonem dojdete ulicí Via Anfiteatro. Stejně jako celý příběh, je i budova pouhou fikcí. Město ji odkoupilo v roce 1905 od rodiny Capello (podobnost se jménem Julie z rodu Capuletů) a prohlásilo za bydliště Julie. Od té doby tisíce turistů ročně navštíví toto romantické místo. Dům, stejně jako vybavení, ale skutečně pochází ze 14. století. Uvidíte tak způsob života z období slavného románu. Pouze balkón byl dostavěn až o 300 let později. Po vstupu z ulice Via Cappello od začátku nebudete mít pochyb, o jakou atrakci jde. Můžete zanechat milostný vzkaz, pohladit sochu Julie nebo si prohlédnout dům. Nepočítejte ale, že zde budete sami.

Pokračujte ulicí dále na náměstí Piazza della Erbe. Bydlíte-li v centru, vstaňte dříve a jděte na trh se vším možným. Večer je to ale úžasné místo na romantickou večeři a aperitiv. Kdykoliv se můžete kochat renesančními paláci a menší kašnou. Věž Torre dei Lamberti, vysoká 84 metrů, má zvláštní vzhled. Pokud si ji prohlídnete, uvidíte několik různých stylů, protože 300 let trvalo, než byla dokončena. Vyšlapejte 384 schodů nebo vyjeďte výtahem. Výhled na Veronu stojí za to.

Románské a gotické památky

Jděte dále k hrobkám význačných členů rodu Scaligeri (Arche Scaligeri). Gotické monumenty byly věnované tyranskému rodu vládnoucímu mezi 13. a 15. století. To oni stáli za růstem města a byli hlavními mecenáši umění. Mnoho ze současných památek, zejména gotických kostelů, vybudovali během své dvě stě let trvající vlády. Uloženy jsou zde ostatky pěti nejvýznačnějších členů dynastie. Jejich stavby budete potkávat všude, kam půjdete.

Basilica di Santa Anastasia
Basilica di Santa Anastasia
Foto: Paolo Dadda

Basilica di Santa Anastasia – největší kostel Verony. Úchvatná gotická stavba ze 14 století plná nádherných fresek a soch.

Cattedrale di Santa Maria Matricolare – hlavní Veronská katedrála v románském stylu, postavena na místě, kde stál předchozí kostel silně poškozený během zemětřesení. K bazilice náleží 75 metrů vysoká, ale stále nedokončená zvonice. Zde se zdržte prohlídkou a vychutnejte si zejména vnitřek bohatě zdobený renesančními freskami.

Arco dei Gavi – původní oblouk z období římské říše, sloužící jako brána do města. Několikrát za svou historii byl zničen a opět postaven na jiném místě. Současné umístění pochází z 20 století a je věrnou kopií původního oblouku poblíž místa, kde byl postaven poprvé.

Castelvecchio – pevnost ze 14. století vybudovaná vládcem Cangrande II della Scala s vlastním mostem. Dnes slouží jako muzeum (Museo di Castelvecchio). Zahrnuje obrazy od 13. do 18. století, sochy, mince, zbraně a mnoho dalšího. Zajímavá jsou zejména díla od benátských mistrů Tintoretta a Paola Veronese. I pokud Vás umění a vykopávky nezajímají, pevnost určitě navštivte včetně přilehlého mostu. Je věrnou kopií původního, zničeného nacisty během ústupu v 2. světové válce. Místní obyvatelé ho následně důkladně opravili podle původních plánů.

Jděte i za řeku

U katedrály pouze přejděte řeku přes římský most Ponte Pietra (také zničený nacisty při ústupu a kompletně rekonstruovaný) a objevíte zbytky původního římského divadla – Teatro Romano. Daleko zajímavější je ale Castel San Pietro, který se vypíná ve svahu výše. Původně zde stál chrám pojmenovaný po svatém Petrovi, ve 13. století ale místní postavili nový hrad, který se stal součástí opevnění. Po přestavbě Rakušany na kasárny v 19. století však uvidíte již jen přilehlé zdi. Budova nyní není přístupná, okolní vyhlídka je ale cílem mnoha fotografů. Máte z ní nejlepší výhled na celé město.

Verona, Basilica di San Zeno
Basilica di San Zeno
Foto: wikipedia.org

Basilica di San Zeno – místo tajné svatby Romea a Julie. Trochu stranou obvyklých turistických cest stojí románská bazilika věnovaná patronovi Verony, svatému Zenovi. Biskupovi Verony ve 4. století, který je zde pohřben. Přestože většina hodně lidí se směřuje z důvodu spojení s legendárním románem, místo stojí za prohlídku i vzhledem k nepřebernému množství fresek a soch. Některé části ostatních chrámů Verony jsou inspirovány právě touto bazilikou.

Giardino Giusti – zahrady východně od města u stejnojmenného paláci. Poskytují příjemné rozptýlení od historických budov a odpočinek.

Zbyl Vám ještě čas a síla?

Piazza dei Signori – malé náměstí pod věží Torre dei Lamberti jen pár metrů od Piazza della Erbe se sochou Dante Alighieriho.

Porta Leoni a Porta Borsari – dvě zachovalé brány z období římské říše.

Museo Lapidario Maffeiano – sbírka soch, náhrobků, pomníků a dalších kamenných uměleckých děl.

Naše tipy

Obrovská rybí kost visí na oblouku v průchodu mezi náměstím Piazza delle Erbe a Piazza dei Signori. Podle legendy spadne na prvního pravdomluvného, nevinného a spravedlivého člověka. Zatím stále visí na svém místě. Zkusíte to Vy?

Verona, socha Julie
Verona, socha Julie
Foto: Andreas Lischka

Pohlaďte pravé ňadro sochy Julie, podle pověry Vám přinese štěstí. Nemusíte se bát, že na Vás budou ostatní koukat přes prsty. Spíše je uvidíte netrpělivě přešlapovat a doufat, že jim už konečně uvolníte místo.

Napište Julii dopis a čekejte na odpověď. Stačí napsat na adresu „Juliet, Verona“ odkudkoliv na světě a měl by být doručen. Nebo se na jeden den staňte dobrovolníkem a odpovídejte na na dopisy, které Julii napsali lidé z celého světa. Stačí kontaktovat Club di Giulietta.

Vystoupejte ke Castel San Pietro odkud se Vám naskytne krásný pohled na Veronu. Vstup do hradu je uzavřen, ale vyhlídku máte volnou. Přímo po sebou uvidíte původní římské divadlo, řeku a celé město jako na zlatém podnose. Nejlépe během západu slunce vezměte partnera na další romantický zážitek.

Vstaňte brzy a navštivte každodenní trh na Piazza delle Erbe. Kdysi římské fórum se stává přehlídkou různých suvenýrů, ale i zdrojem čerstvého ovoce a zeleniny. Trochu turistická past, ale hodná návštěvy. Přes den si sedněte do kavárny nebo restaurace a v klidu odpočívejte.

Zajímavosti

Přestože William Shakespeare zde patrně nikdy nebyl, umístil do okolí celkem tři hry. Kromě Romea a Julie ještě Dva šlechtice z Verony (The Two Gentlemen of Verona) a Zkrocení zlé ženy (The Taming of the Shrew).

Balkon Romea není skutečný a na rozdíl od domu nepochází ani ze 14. století. Přistaven byl až později, když se rozhodlo, že právě zde bydlela Julie a prostředí bylo co nejvěrnější k ději románu.

Historické prostředí jako kulisy ve filmu. Filmaři zde samozřejmě natočili filmy spjaté se slavnou hrou – Dopisy pro Julii (2010) s Amandou Seyfried, Romeo and Julie (1968) od Franca Zeffirelli.

20 kilometrů vzdálené jezero Garda ovlivňuje klima celého regionu. Vysoká vlhkost způsobuje časté mlhy ve městě, zejména po ránu očekávejte zvláštní opar při pohledu z okna.

Události

Verona, Opera v Aréně
Verona, Opera v Aréně
Foto: thestylelovers.com

Opera v Aréně – každoroční přehlídka nejlepších operních a koncertních představení v úžasném prostředí 2 000 let staré římské arény. I pokud nejste obdivovatelé opery, určitě si vyberete jedno ze slavných děl. V letošním roce jsou na programu například Aida, Turandot, La Traviata, Nabucco. Na tento zážitek opravdu nezapomenete.

Verona Carnival – skoro 500 let trvající tradice vnikla v 16. století, kdy jeden bohatý měšťan vždy poslední pátek před popeleční středou daroval chudým gnocchi a víno. Každoročně v tento den prochází průvod masek ulicemi a končí u kostela St. Zeno.

Užitečné odkazy

Verona Tourism – turistický portál města

Verona Tourist Office – turistická kancelář města

Veneto – oficiální portál regionu Benátsko

VeronaCard – turistická karta umožňující vždy jeden volný vstup do každého z hlavních objektů města. Platí 24/48h (20/25 €) od prvního použití.

ZTL zóna označuje prostor s omezením dopravy v historickém centru. Můžete tam vjet pouze, pokud jste ubytováni uvnitř zóny (hotel musí zaregistrovat Vaše auto). Nezkoušejte štěstí, všude jsou kamery. Raději zaparkujte na odstavném parkovišti blízko historického centra.

Parkování přehled parkovišť

ATV Verona – autobusová doprava nejen ve městě, ale i v okolí. Budete-li u jezera Garda, máte ideální prostředek na jednodenní výlet.

Letiště Aeroporto Valerio Catullo – (Shuttle bus) z Česka moc nevyužijete, neexistuje totiž žádná pravidelná ani sezónní linka.