Florencie, hlavní město regionu Toskánsko, Vás chytí a už nepustí. Dóm Santa Maria del Fiore s Brunelleschiho kupolí dominuje působišti ohromného množství světově uznávaných umělců, renesančních malířů, sochařů, básníků. Největší poklady zde vznikaly v 15. a 16. století a přezdívka „Domov renesance“ je zcela přesná. Nikde jinde nenajdete tolik uměleckých děl tohoto období.

Katedrála Santa Maria del Fiore
Katedrála Santa Maria del Fiore

Trochu z historie

Původní římská osada Florentia byla založena roku 59 př. n. l. na místě, kde se křížila řeka Arno a významná silnice Via Cassia. Ležela na obchodní cestě spojující Řím a sever Itálie. Největší rozkvět město ale zažilo až ve středověku (v 15. Století), kdy nadvládu získal rod Medicejských – významní bankéři a obchodníci. Florin byl v té době obecně uznávanou měnou celé Evropy. Za jejich vlády se do města sjížděli nejtalentovanější umělci své doby a za významné podpory vytvářeli díla, která se stala nesmrtelnými. Ale i další významné rodiny se činily, a protože chtěli také ukázat svoji moc, byla stavěna další a další muzea, kostely, kvetoucí zahrady, atd.

Medicejští ovládali Florencii až do roku 1737, kdy po vymření rodu přešlo město pod rakouskou vládu. S výjimkou krátkého období (Napoleon) vládli Habsburkové až do poloviny 19. století. Během sjednocování Itálie byla Florencie hlavním městem mezi léty 1865 – 1871. Po porážce papežského státu se centrum přesunulo do Říma.

Současnost

Most Ponte Vecchio
Most Ponte Vecchio
Foto: ran-tan-plan (Pixabay)

Rozlohou je historický střed města poměrně malý, ale přeplněný turisty. Doporučujeme se proto ubytovat v hotelu v centru a auto odložit v některém z parkovacích domů (nutná rezervace z hotelu!). Pěšky potom můžete navštívit všechna vyhledávaná místa. Ponte Vecchio, Palazzo Vecchio, kostel Santa Croce, zahrady Boboli je možné si prohlídnout prakticky kdykoliv, před Uffizi nebo Santa Maria del Fiore Vás ale budou čekat několikahodinové fronty.

Příjezd

Letadlo

Letiště Amerigo Vespucci Airport (v Google Maps jako Peretola Airport) leží 10 km severozápadně od centra města. Poloha v blízkosti dálnic A1 a A11 umožňuje rychlé spojení autem do všech míst Toskánska, ale i dalších měst Itálie – Říma, Benátek, Milána. Pro cestu do centra Florencie použijte kyvadlový autobus, který jezdí od 5:30 každých 30 minut až do 0:30. Staví pouze na hlavním vlakovém nádraží – Santa Maria Novella.

Vlak
Kostel Santa Maria Novella
Santa Maria Novella
Foto: Travelato_eu (Pixabay)

Florencie má několik nádraží, z nichž hlavní je Santa Maria Novella (Firenze S.M.N.) v historickém centru. Menší jsou Firenze Rifredi a Campo di Marte. Ne všechny vlaky projíždí všemi stanicemi, proto si předem ověřte, kam jedete. Vzdálenosti jsou ale malé, takže není problém se přesunout na požadované místo. Hlavní nádraží Firezne SMN je centrálním bodem dopravy odkud jezdí tramvaje a autobusy na letiště, odstavná parkoviště, nemocnice a i turistická místa.

Auto

Pokud již musíte do města autem, buďte opatrní, kam vjedete. Po sjezdu z dálnice se pokuste co nejrychleji najít cíl Vaší cesty. Tam auto odstavte a dále využijte hromadnou dopravu nebo choďte pešky. Musíte si dát velký pozor na vjezd do ZTL zóny (Zona Trafffico Limitato), kam smíte pouze s povolením.

Jste-li ubytováni v hotelu, máte výhodu, protože parkování většinou zajistí za Vás. Upozorněte je na to ale předem. Pokud bydlíte a parkujete v historickém centru, vezměte si všechny potřebné věci s sebou na hotel. Parkovací domy většinou nemají dostatečnou kapacitu a Vaše auto odvezou mimo centrum. Po celou dobu pobytu k němu nebudete mít přístup a vrátí Vám ho až při odjezdu v dohodnutou hodinu. Pokud pouze navštěvujete město, informujte se o parkovacích domech na stránce Firenze Parcheggi. Doporučované je například Parcheggio del Parterre. Pro dopravu do města dále využijte stránku poskytovatele veřejné dopravy ATAF.

Pokud jedete do Florencie autem, je příprava klíčová. Ušetří Vám peníze i nervy.

Doprava na místě

Florencie je tak malá, že veřejnou dopravu opravdu potřebovat nebudete. Pokud ale chcete cestovat do okolí, můžete využít místní hromadnou dopravu (ATAF) nebo vlaky a autobusy do měst v Toskánsku, Říma, Benátek, atd. (více společností, například Trenitalia)

Slevové/zvýhodněné karty

Galerie Uffizi
Galerie Uffizi
Foto: dalibro (Pixabay)

Firenze Card vyjde na 85 Eur, dalších 7 Eur je příplatek za volnou veřejnou dopravu. Platí 72 hodin od prvního použití. Cena je vysoká a pro využití budete muset navštívit více památek nebo muzeí během tří dnů. Výhodnost se zvyšuje, pokud s Vámi cestuje jedno až dvě dítě do 18 let, které půjdou s Vámi všude zdarma. Hlavní výhoda je ale v možnosti přeskočit fronty u nejvytíženějších míst jako je Galleria degli Uffizi nebo Galleria dell’Accademia. Ušetříte tak i několik hodin čekání.

Tipy

Auto nechte v garážích a choďte pěšky. Florencie je malá, ale nádherná. Za týden nebo dva dovolené ji nedokážete poznat, tak proč se připravit o každý zážitek.

Nejezděte autem ani do okolních měst. Využijte veřejnou dopravu.

Film Inferno je dokonalou přípravou. Následujte Toma Hankse při jeho dobrodružství. Uvidíte, že budete jednotlivá místa hledat a poznávat během Vaší cesty po městě.

Užitečné odkazy

Oficiální stránka města Firenze Turismo je první, kde hledáme aktuální informace.
Provozovatel veřejné dopravy ATAF. Mapa všech linek, jízdní řády a mnoho dalších informací k místní dopravě.
Firenze Card si pořiďte, pokud máte v plánu návštěvu mnoha muzeí nebo historických míst.

Zajímavosti

Nejslavnější socha světa - David
Nejslavnější socha světa
Foto: Tim Stringer (Pixabay)

Romantická Florencie je označována za jedno z hlavních měst milenců.

UNESCO zařadilo v roce 1982 historické centrum na seznam světového dědictví.

Všechny mosty byly zničeny během druhé světové války s výjimkou Ponte Vecchio, který jediný německá armáda nevyhodila do povětří.

Michelangelův David je považován za nejslavnější sochu světa. Originál nyní vlastní galerie dell‘Accademia, před palácem Vecchio stojí pouze kopie.

Nezapomeňte navštívit

• Dóm – Santa Maria del Fiore
• Galleria degli Uffizi
• Galleria dell’Accademia
• Palazzo Vechio
• Ponte Vechio
• Zvonice (Campanile)
• Tržnici Mercato Centrale
• Kostel Santa Croce
• Zahrady Boboli

Významné osobnosti města

• Dante Alighieri
• Giovanni Boccaccio
• Filippo Brunelleschi
• Galileo Galilei
• Niccolo Machiavelli
• Lorenzo de Medici
• Sandro Botticelli
• Amerigo Vespucci
• Michelangelo Buonarroti
• Leonardo da Vinci