Historie více habsburská než italská, jídlo ovlivněno německou, italskou i slovanskou kuchyní a vlastní jazyk na úzkém pásu země mezi Jadranem a Slovinskem. Terst je na hony vzdálen ostatním městům Itálie. Kosmopolitní centrum, kdysi největší přístav Rakouska Uherska, již sice nemá takovou sílu, o to příjemněji se zde ale žije.

Terst, Piazza Unità d'Italia
Terst, Piazza Unità d’Italia | Foto: Diego Delso, delso.photo

Osídlení regionu je staré tisíce let, byla zde i římská posádka, ale hlavní rozmach zažil Terst pod nadvládou Habsburků během jejich pětisetleté vlády. Patrně zde nestrávíte celý týden, ale za výlet na dva dny to rozhodně stojí za to. Nikdy nezapomenete na ruch ve vyhlášených místních kavárnách připomínající Vídeň, restaurace nabízejí guláš a dokonalé bufety. Ano bufety! Hledejte například Buffet da Pepi.

Habsburská výjimka Itálie

Terst zažil největší slávu v době, kdy byl součástí Rakouska Uherska. Habsburkové do svého hlavního přístavu bohatě investovali a ten v 18. a 19. století náramně bohatl. Vše důležité najdete v jeho okolí. Zejména střed města je nádhernou přehlídkou neoklasicistní architektury z období vlády Marie Terezie a jejích nástupců. Nezapomeňte ale vystoupat také na vrch San Giusto s pevností z 15. století a výhledem na celý záliv.

Terst, Canal Grande
Canal Grande
Foto: Francisco Anzola

Začněte, a večer i skončete, u Canal Grande. Umělý kanál původně vybudovaný pro zlepšení obchodu (naložení a vyložení zboží u skladů), je nyní lemován nádhernými paláci, restauracemi a kavárnami. Mezi nimi, jako by sem ani nepatřily, přesto na první pohled upoutají Vaši pozornost také srbský ortodoxní kostel Saint Spyridon Church a socha spisovatele Jamese Joyce. Jděte hned ráno, dokud není prostor obsazen turisty. Dokonalý dojem budete mít večer, kdy lidé sedí na zahrádkách u restaurací a celý kanál je nádherně osvětlen.

Pokračujte k Piazza dell’Unità d’Italia, nádhernému neoklasicistnímu náměstí s obrovskými paláci a kašnou Fontana dei Quattro Continenti (Fontána čtyř kontinentů) symbolizující všechny země, se kterými Terst obchoduje. Postaveno bylo v 19. století. V době, kdy město bylo mocnější než nedaleké Benátky a mělo neomezený přísun financí. Není divu, že radnice sídlí právě zde.

Do historického centra Terstu

Vystoupejte na kopec San Giusto pojmenovaný po patronu města k pevnosti Castello di San Giusto. Již 500 let drží ochrannou ruku nad místními obyvateli. Vybudována byla na troskách původní římské osady, jejíž části se dochovaly u východní zdi. Součástí opevnění je muzeum s nalezenými artefakty a zajímavá zbrojnice, vděčný objekt pro každé dítě.

Cattedrale di San Guisto Martire
Cattedrale di San Guisto Martire
Foto: Stefano Merli

Cattedrale di San Guisto Martire, hlavní terstská katedrála, se chlubí netradiční konstrukcí. Spojením dvou kostelů do jednoho, vznikl jeden vetší, pyšnící se dvěma apsidami a dvěma oltáři. Poměrně nevýrazný zevnějšek doplňuje zajímavý interiér s mozaikami ze 13. století. Na kopci San Giusto se můžete procházet i polovinu dne. Kromě pevnosti a kostela získáte patrně nejlepší výhled na město a přístav. Cestou zpět jděte z druhé strany kolem fontány Di Montuzza a zamiřte k Teatro Romano, jedné z mála zachovalých památek na dobu římské říše.

Terst pro celou rodinu

Jste na výletě s dětmi a nebaví Vás procházky městem? Vezměte je do Acquario Marino a seznamte se s nádherným podmořským světem. Uvidíte ryby, které jste snad nikdy neviděli, ale i zajímavou sbírku hadů, plazů a dalších živočichů. Budovu nemůžete minout, hned vedle kotví desítky pěkných jachet.

Když jste již objevili život pod hladinou moře, poznejte také to, co učinilo z Terstu světový přístav. V Museo Del Mare najdete historické lodě, nástroje námořníků, vylovené poklady z vraků a další ukázky pro Středoevropana tajemné mořeplavby. V současnosti se muzeum stěhuje do nové lokality, kde přístupná je zatím jen část expozice. Aktuální rozsah expozice sledujte na oficiální stránce muzea.

Na závěr perlička, kterou byste zde asi nečekali. Alinari Image Museum provozuje firma Fratelli Alinari, nejstarší fotografická společnost světa. Založena byla v roce 1852 ve Florencii a nyní vlastní 5 000 000 fotografií pořízených za dvě století existence. Na 50 000 jich je digitalizováno a uvolněno k prohlížení v archivu. Věrné zobrazení vývoje civilizace na poslední dvě století Vám opravdu doporučujeme. Podívejte se, jak žili Vaši rodiče. Během prohlídky také poznáte vývoj technologie, která díky mobilním telefonům ovládá podstatnou část současného života nás všech.

Naše tipy

Terst, Tram di Opicina
Tram di Opicina
Foto: Roberto Ventre

Nejlepší výhled na město je z věže pevnosti Castello di San Giusto. Nejhezčí pohled na celý záliv potom najdete během výjezdu tramvají Tram di Opicina. Vystupte na kterékoliv zastávce a pokračujte po turistických trasách dále.

Nejhezčí romantickou procházku si užijete na konci dne podél přístavu. Příjemný mořský vzduch, obdivujete krásné jachty a dokonale osvětlené město. Posaďte se na 300 metrů dlouhém Molo Audace společně s místními. Zvláště fascinující je pohled na ozářené náměstí Piazza Unità d’Italia a Canal Grande.

Buffet da Pepi je vyhlášenou zastávkou rychlého občerstvení. Maso a uzeniny všeho druhu podávané například ze zelím ukazují, jak velký vliv Habsburkové zanechali v celém regionu. V Itálii nenajdete mnoho podobných míst.

Barcolana – největší závod plachetnic světa

Barcolana regatta, každoročně startuje druhou neděli v říjnu. Hlavního, třináct námořních mil dlouhého klání, se účastní na 2 500 lodí. Regata z roku 2018 s počtem 2 689 soutěžících se dokonce dostala do Guinessovy knihy rekordů. Program nabízí mnoho zábavy již celý předcházející týden, který vyplňuje dalších 13 soutěží určených pro všechny – děti, historické lodě a další. Jedním z nejnavštěvovanějších je charitativní závod a hodnocení nejlépe namalovaných plachet.

Zajímavosti Terstu

Přestože je Terst relativně odstrčený od zbytku poloostrova, je jedním z nejbohatších měst Itálie. A to hlavně zásluhou přístavu a s tím souvisejícího mezinárodního obchodu.

Pevnost Castello di San Giusto nikdy nezažila bitvu a nikdy nesloužila svému účelu. Díky tomu se zase dochovala ve skvělém stavu a můžete tak obdivovat stavitele 16. století.

První zmínka o městě pochází z příběhu o Jásonovi a Argonautech. Podle legendy se zde zastavili během své cesty domů. Na lodi převáželi získané zlaté rouno.

Na začátku 20. století zde jako učitel angličtiny působil slavný spisovatel James Joyce. Během svého pobytu napsal knihy Dubliners (Dubliňané) a Portrait of the Artist as a Young Man (Portrét umělce v jinošských letech). Jeho socha stojí u Canal Grande.

Piazza dell’Unità d’Italia je největší náměstí postavené směrem k moři v celé Itálii.

Užitečné odkazy

Discover Trieste – turistická stránka města

PromoTurismoFVG – oficiální turistická stránka regionu Friuli Venezia Giulia (Furlánsko-Julské Benátsko)

Společnost Trieste Trasporti – provozuje veřejnou autobusovou dopravu, zvláštní trasu tramvaje Tram di Opicina a lodní linky podél pobřeží na sever a na jih.

FVGcard (48h/72h/1t – 25/29/39 €) – slevová karta umožňující volný vstup do zajímavých míst v celém regionu Furlánsko – Julské Benátsko. Není moc výhodná, pokud plánujete pobývat na jednom místě, ale doporučujeme ji, zejména pokud budete cestovat celou oblastí alespoň tři dny.

Trenitalia – příjezd vlakem se společností Trenitalia je ideální na jednodenní výlet. Jízda je rychlá a pohodlná. Neřešíte parkování ani další problémy, hlavní stanice je přímo v centru jen pár minut od historického jádra Tersu.