Chudý, převážně hornatý region uprostřed Apeninského poloostrova skrývá překvapivé možnosti. Abruzzo  si sice hýčká svým 120 kilometrů pláží různé kvality, poklady však hledejte v přilehlých horách. Stále více ctitelů pohybu a přírody opakovaně vyhledává místní oázy klidu před hlavními turistickými centry severu.

Abruzzo

Počet obyvatel: 1,4 mil.

Rozloha: 10 832 km2

Hlavní město: L'Aquila

Web: Abruzzo Turismo

Provincie:

  • L’Aquila
  • Chieti
  • Pescara
  • Teramo

Kraj ve střední části Itálie z východu omývaný Jaderským mořem, na západě strážený Apeniny s nejvyšší horou Corno Grande (2 912 m. n. m.). Abruzzo sice nepatří k nejbohatším a nejvyhledávanějším z regionů Itálie, přesto zaujme atraktivními místy. Nejzajímavější v celé oblasti je určitě národní park Abruzzo National Park o rozloze 500 km2. Stále zde ve volné přírodě žijí například vlci nebo medvědi. Uvažujte proto o spojení pobytu jak u moře, tak v přírodě.

Dovolená

V celé oblasti až na několik výjimek nenajdete hordy turistů. A i když se to již pomalu mění, stále se jedná o jedno z méně navštěvovaných míst Itálie. A to je jen dobře. Menší pláže a klid v horách. Co více si můžete přát.

Milovníkům pobytu u moře Abruzzo nabízí dlouhé písečné pobřež, na které však míří podstatně méně lidí ve srovnání se severnějšími lokalitami Rimini a Benátskem. Pokud naopak rušný noční život a spoustu zábavy vyhledáváte, vydejte se k Pescaře. Určitě oceníte vysokou kvalitu některých pláží, jenž se pravidelně řadí k nejlepším na celém Apeninském poloostrově.

Lyžování s výhledem na moře? Až ve středu Itálie? Nedaleko Říma? Ale ano. V horách národních parků Gran Sasso a Abruzzo Lazio e Molise leží dokonce více přírodního sněhu než v Alpách. Střediska nabízejí přibližně 300 km sjezdovek.

Ráj pro aktivní dovolenou. Horské národní parky mají tu výhodu, že když odjedou lyžaři, přijedou horolezci, cyklisté a další vyznavači pohybu na čerstvém vzduchu. Desítky tras uprostřed nádherné, zachovalé přírody obdivuje stále více zkušených sportovců a rodin s dětmi.

Gran Sasso, Lago Pietranzoni
Gran Sasso, Lago Pietranzoni | Foto: Erik Solla

Gastroturistika zažívá boom. Navštivte místní farmy, vinice a háje. Poznejte, jak a kde se produkuje vysoce kvalitní víno a ten nejkvalitnější panenský olivový olej. Doporučujeme vyhledat společnosti s možností degustace. Sami budete ohromeni rozdílem mezi produkty z farmy a tím, co koupíte v supermarketu.

Věděli jste, že ...

... zemětřesení trvale hrozí místním obyvatelům?  Město L’Aquila bylo v roce 2009 prakticky srovnáno se zemí (300 obětí, 60 000 lidí přišlo o svůj domov).

... v Campo Imperatore drželi proti své vůli Benita Mussoliniho?  V centru lyžařských sportů během druhé světové války věznili nechvalně proslulého diktátora. Hotel, přístupný pouze jedinou lanovkou, vypadal jako nedobytná pevnost. Přesto se podařilo německé elitní výsadkové jednotce Mussoliniho osvobodit.

Gran Sasso, Campo Imperatore
Gran Sasso, Campo Imperatore | Foto: Valter Cirillo


Další články rubriky