Nejlepší oblast pro aktivní dovolenou v Itálii rozhodně není vyhlášeným místem, kde lidé hledají pláže a místo na relax u vody. I Lago di Garda Vám přesto nabídne zajímavé pláže, kde si odpočinete po dni stráveném paraglidingem, windsurfingem nebo objevováním historických památek.

Lago di Garda, Limone
Lago di Garda, ráj pro letní dovolenou | Foto: Kordula Vahle

Začátek sezony a turisté opět míří na dovolenou do Itálie k jezeru Lago di Garda (česky Gardské jezero). Nenajdete zde obrovské pláže jako v Rimini, Toskánsku nebo Bibione. Spíše budete rádi, zejména uprostřed léta, za trochu místa. Čekáte-li velké vlny, tak pouze pokud kolem pojede loď, vás zhoupne pár malých. Čím je tedy jezero výjimečné? Naprosto čistá voda a úžasný výhled, hory a k večeru příjemně osvětlená města a romantické promenády.

To nejlepší z Lago di Garda

Sirmione – Spiaggia Giamaica

My nemůžeme začít jinde, než v Sirmione. Je to naše nejoblíbenější místo z celého jezera. Už jen procházka celým historickým centrem města stojí za Váš čas. Pokračujte dále až na samou špičku poloostrova, kde najdete historickou vilu Grotte di Catullo z období římské říše. A přímo pod ní se rozprostírá pláž Spiaggia Giamaica. Proč je tak nazvaná, to netušíme. Podle místních připomíná tropickou atmosférou ostrov Jamajka. No nevím, bílý písek jsme zde nikde neviděli. Ale zdejší voda je nejčistší v jezeře, tak možná proto.

Samotná pláž má dvě části. Přímo z jezera vystupují bílé kameny, kde se již opaluje mnoho lidí. Jak vysoko jsou kameny dostupné, záleží na období, kdy přijedete. Čím později v létě, tím jsou více vidět, protože vody ubývá a doplní se až během zimy. Příjemnější je část ve stínu přímo pod vilou. Tam se pod stromy můžete schovat před přímým sluncem a také občerstvit u malého stánku.

Lazise

Nevyhovuje Sirmione? Jeďte na jihovýchodní břeh, do malebného městečka Lazise. Již samotné historické centrum zaujme atmosférou. Na jižním okraji začíná patrně největší a možná nejlepší pláž jezera. A hlavně je písečná na rozdíl od většiny ostatních. Vzhledem k její velikosti ani nebývá v létě tak přecpaná. Pouze si musíte najít vhodné místo. Část totiž patří místnímu kempu.

Garda – La Cavalla beach

Gardu a Bardolino spojuje stezka pro pěší a cyklisty. Skoro po celé délce láká uzoučká pláž. Plánujete-li klidnou procházku, vyberte se právě tento úsek pobřeží. Kdykoliv na cestě se můžete občerstvit a skočit do křišťálově čisté vody jezera.

Garda – Parco Baia delle Sirene

Směrem z Gardy na Torri del Benaco najdete park Parco Baia delle Sirene. Zde můžete v klidu strávit celý den nebo se jen zastavit při cestách za zábavou. Čeká na Vás přírodní park s malým zámečkem a restaurace s vyhlášenou kuchyní. A také menší zátoka s kamenitou pláží. Možná se to nezdá, ale místo je velmi oblíbené mezi místními. Nemusíte brát s sebou slunečníky, stačí naložit ručník a lehátko a vyrazit. Lidé zde relaxují v celém parku pod příjemným stínem stromů.

Garda, Baia delle Sirene
Garda, Baia delle Sirene | Foto: Marco Ghirello

Torbole, Spiaggia di Torbole

Na server jezera pojedete hlavně za jinými cíli – paragliding, windsurfing a turistika dominují aktivitám této části. Proč se ale neosvěžit po náročném dni? Přímo u místa, kde se největší přítok Lago di Garda, řeka Sarca, vlévá do jezera, najdete zajímavou pláž. Povrch je spíše kamenitý, takže si vezměte dobrou obuv.

Vzhledem k pozici mezi horami a přítoku řeky Sarca je voda trochu studenější než na jihu. Během léta ke koupání určitě je, takže se natáhněte a v klidu se kochejte nádherným prostředím. Zajímavou polohu v centru městečka Torbole ještě zvýrazní západ slunce, kdy promenáda ožívá lidmi na večerní procházce. Pohled na jezero i nádherně osvětlená města na březích je nezapomenutelný.

Manerba – Pisenze beach a Baia Bianca beach

Letovisko Manerba až na pár historických budov samo o sobě moc zajímavé není. Ale v okolí stojí dost kempů a hotelů, takže zde můžete strávit dovolenou. V tom případě hledejte hlavně dvě pláže.

Úzká pláž Pisenze beach severně od města na první pohled moc lákavá není. Překonejte první pocit a odměnou Vám bude klidné osvěžení se super výhledem na hory. Lákavější je však druhá, maličká Spiaggia della Baia. Podle místních připomíná tropické ráje. Majitelé dovezli bílý, jemný písek až z Karibiku, takže možná si tak budete připadat. Zavítejte na místo i večer. Na procházku a Aperol.

Manerba, Spiaggia della Baia
Manerba, Spiaggia della Baia | Foto: Visit Garda

Gardone Riviera – Il Lido di Fasano

Trochu skrytá mimo hlavní zájem, zapadlá na západním břehu. Na kraji Gardone Riviera najdete maličkou, kamenitou, ale skvěle vybavenou pláž. K dispozici máte občerstvení, sprchy, hřiště na plážový volejbal, parkoviště i veřejnou dopravu hned u vchodu. Co činí výjimečnou celou riviéru? Jako jediná část pobřeží Lago di Garda obdržela modrou vlajkou. Vy hledejte pláž na jejím severním konci.

Za zmínku stojí i …

Limone sul Garda – Spiaggia Tifu a Cola beach

Spíše než pláže budete v Limone hledat jiné zajímavosti. Přestov v horkém letním dni přijdou vhod menší Spiaggia Tifu a Spiaggia Cola. Zejména kvůli spoustě barů a restaurací poblíž určitě stojí za úvahu.

Limone, pláž Cola
Limone, pláž Cola | Foto: Gabryele

Riva del Garda – La spiaggia dei Pini

Podobně jako v sousedním Torbole najdete i zde pláž. S ohledem na pozici by Vás neměla překvapit spousta surfařů, kteří zdejší centrum vyhledávají. Jste-li ubytováni v Rivě, večer nezapomeňte na nádherné výhledy a romantické osvětlené promenády.

Gargnano – Il Lido dei Limoni

Menší, kompletně vybavená pláž jižně od Gargnana. Můžete si půjčit lehátka i slunečníky, loďky, několik restaurací leží přímo u pláže. Místo žije od rána do večera.

Malcesine

Paragliding a hrad Castello Scaligero jsou jednoznačně největším lákadlem malebného městečka Malcesine. Podél jezera ale vede pěší stezka a také krátká pláž. Můžete se vykoupat a pokračovat dále. Při pohledu na hrad, jezero a okolí objevíte dokonalý relax.

Malcesine, promenáda pod hradem Castello Scaligero
Malcesine, promenáda pod hradem Castello Scaligero | Foto: Dima Burakov