Jednoduché jídlo na přípravu, ale chuťově velmi výrazné. Možná více než u jiných těstovin zde záleží na kvalitě surovin. Pancetta nebo Guanciale, Parmezán nebo výraznější Pecorino dodají jídlu ten správný říz. Špagety Carbonara jsou patrně nejznámější těstoviny světa a přes jednoduchý postup, také nejčastějším předmětem sporu. Patří do nich smetana? Odpověď možná najdete v receptu.

Špagety Carbonara
Špagety Carbonara

Původ není úplně jasný. Vajíčka se s těstovinami míchala již dříve a jedna z legend říká, že název byl odvozen od výrobců dřevěného uhlí (Carbonara). Brali si je do práce pro jejich vydatnost a také jednoduchou, rychlou přípravu. Vzhledem k tomu, že se žádná kuchařka před druhou světovou válkou o nich nezmiňuje, rozšířily se pravděpodobně až na jejím konci. V té době bylo dostupné jen málo surovin – vajíčka z domácího chovu a slanina z přídělů amerických vojáků. Doplněním o italský sýr (Parmezán, Pecorino) vzniklo nyní již celosvětově proslulé jídlo – špagety Carbonara.

Náročnost: lehké
Příprava: 15 minut
Vaření: 15 minut

Pancetta
Pancetta

Suroviny

 • 500 gramů špaget
 • 300 gramů Pancetty nebo Guanciale
 • 8 žloutků
 • 100 gramů Parmezánu nebo Pecorina
 • olivový olej – extra virgin
 • sůl a pepř

Postup

 1. Dejte vařit vodu na špagety. Hodně ji osolte.
 2. Na kostičky nebo proužky nakrájenou Pancettu opečte na pánvi do zlatova.
 3. Žloutky smíchejte s polovinou nastrouhaného Pecorina a pepřem. Přidejte dvě lžíce vody z hrnce se špagetami a dobře promíchejte.
 4. Uvařené špagety al dente na pánvi promíchejte s Pancettou.
 5. Odstavte pánev z ohně a zalijte žloutky. Důkladně promíchejte.
 6. Rozdělte špagety na talíře a posypte je Pecorinem a špetkou pepře.
 7. Okamžitě podávejte.

Věčný spor o smetanu

Smetana do špaget Carbonara většinou nepatří. Používá se více v severní části Itálie, v oblastech s výrazným vlivem německé kuchyně. Zalijte žloutky vodou z hrnce a špagety míchejte mimo oheň. Dosáhnete podobně krémové chuti i konzistence. Naše doporučení tedy je jednoznačné: smetanu do špaget Carbonara nepoužívejte.

Zda zvolit Pecorino nebo Parmezán je na Vás. Pecorino je výraznější a jemnější. Podobně se rozhodněte mezi Pancettou a a Guanciale. Italské recepty připouštějí obě možnosti, takže zkoušejte, zkoušejte a zkoušejte.