Projíždíte nádhernou krajinou na jihu Toskánska, pozorujete vinice a letité olivovníky. Přemýšlíte nad tím, kde se tyto poklady zpracovávají a jak chutnají? Neváhejte a zajeďte to vyzkoušet na nejbližší farmu. Jedna taková se nachází pouze pár kilometrů od Orbetella. Kromě úžasného okolí, dlouhých pláží a historických míst zde naleznete jedno z nejstarších hospodářství regionu – La Parrina.

Farma La Parrina
Farma La Parrina | Foto: www.parrina.it

Tradice pěstování vína v regionu Maremma sahá až do dob Etrusků a přes Řeky, Římany a další národy panující v této lokalitě pokračuje do dnešních dnů. Název farmy La Parrina patrně pochází z období španělské nadvlády – „parra“ = hrozen vína. Poslední vlastnická změna se datuje do roku 1830, kdy jako svatební dar připadla rodině bankéře Giuntini a patří ji dodnes.

V současnosti farma obhospodařuje na 200 hektarů půdy, z čehož asi 30 % zabírají vinice a 20 % pěstování ovoce. Nejvíce je proslavená výrobou vína – červeného (Cabernet, Sauvignon, Merlot) nebo bílého (Trebbiano, Chardonnay, Sauvignon Blanc). Původní hospodářské budovy v centru areálu přeměnili majitelé na restauraci, obchod a ubytování.

Poznejte život na farmě

Majitelé farmy velice ochotně představí nejen historii objektu, ale i vše o současnosti. Pyšní se prostředím maximálně tolerantním k přírodě. Nabízejí exkurze, ve kterých poznáte postupy zpracování vypěstovaných produktů, nebo procházku zvířecí farmou velmi vhodnou pro děti.

Navštívit můžete:

  • Vinice – asi hodinová procházka s průvodcem po vinicích zahrnující ochutnávku místní produkce
  • Mlékárnu
  • Zvířecí farmu
  • Kuchařské lekce

Exkurze nemají přesný časový program. Vždy se musíte domluvit minimálně dva dny předem.

Sklep

Prohlídka sklepů Vás provede celou výrobou vína od sběru hroznů, přes zrání až po plnění do lahví. Farma se zaměřuje na produkci těch nejkvalitnějších vín a některé kroky jsou stále prováděny ručně. Je přísně dbáno na použité nástroje a materiál v každé etapě výroby. Finální výrobky se od roku 1971 chlubí značením DOC certifikací.

Sklep farmy La Parrina
Sklep | Foto: www.parrina.it

Obchod

Veškerou místní produkci si prohlédněte ve firemním obchodě. Červené i bílé víno z lokálních vinic, olivový olej, ovoce a zeleninu, sýr a další produkty farmy pořídíte vždy v té nejvyšší kvalitě. Doporučuji podívat se na chilli papričky, v nabídce bývají od klasických až po ty nejpálivější.

Obchod najdete v původní budově z 19. století a v letním období je otevřen denně.

Otevírací doba

Letní čas: denně 8:30 – 18:00

Zimní čas: aktuální otevírací dobu naleznete na webu.

La Parrina v kostce

Celý název: Antica Fattoria La Parrina

Region: Toskánsko (jih)

Web: www.parrina.it

Mapa: Google Maps

Příjezd: ze silnice E80 (Janov – Řím) odbočíte mezi Orbetellem a Albinií směr Parrina a dále podle ukazatelů.

Parkování: u obchodu.

Zajímavá místa v okolí

  • Přístavy Porto Santo Stefano a Porto Ercole
  • Pláž La Feniglia
  • Saturnia
  • Tarquinia
  • Talamone