Pohled na Alpy Vám bere dech, zároveň ale vidíte vše kolem sebe. Moderní průmyslové město se chlubí bohatstvím jak finančním, tak kulturním. Sídla Fiatu nebo Alfy Romeo, produkce čokolády, ale i barokní paláce a muzea vytvářejí zajímavé místo pro každého cestovatele. Turín nelze poznat za týden a ani to nezkoušejte. Jeho rozmanitost Vás ale bude lákat opakovaně a rádi se vrátíte.

Turín
Turín | Foto: Maciej Cieslak

Trochu z historie

První osadu zde založili patrně Keltové pod jménem Taurisia. Od té doby bylo místo, vždy význačné svou strategickou polohou, křižovatkou obchodních cest. Již Hannibal ale patrně celý region zničil při svém přechodu přes Alpy a původní obyvatele vyhnal.

Turín, Porta Palatina
Porta Palatina

Římané nové středisko zřídili v roce 27 př. n. l. a nazvali Augusta Taurinorum na počest prvního císaře Augusta. Po pádu římské říše však bylo město pod neustálým tlakem Langobardů a dalších kmenů a jeho význam klesal.

Až ve 13. století, pod nadvládou rodu Savojských, začal Turín opět vzkvétat a růst. Postupně se stal hlavním městem Savojského knížectví, Sardinského království a v roce 1860 i nově sjednocené Itálie. Výsadu sice již v roce 1865 přepustil Florencii, přesto jeho význam výrazně nepoklesl.

Současnost

Velká průmyslová města bývají špinavá a nevzhledná. Rozvoj výroby často poznamená historické dědictví předchozích generací. To se v případě Turína naštěstí neopakovalo. Čeká tak na Vás moderní kosmopolitní město napěchované barokními paláci, kostely a muzei. Kromě toho je vyhlášené výrobou automobilů, skvělou čokoládou a bílými lanýži.

Příjezd

Letadlo

Letiště Aeroporto di Torino se nachází asi 10 kilometrů severně od města. Z České republiky ale v současnosti neexistuje pravidelná linka, nejbližší vhodné letiště je tak Mnichov. Na cestu do města doporučujeme vlak. Na stanici Dora GTT Railway Station dojedete za 19 minut a 3,00 € (platné dvě hodiny v MHD). Druhou možností je autobus společnosti Sadem/Arriva v ceně 7,00 € (13 € zpáteční).

Auto
Turín, Palazzo Reale
Palazzo Reale

Vzhledem k poloze Turína bude automobil pravděpodobně nejčastější dopravní prostředek. Pokud váháte a nejste si jisti, nechte si doporučit trasy v hotelu, kde máte rezervované ubytování. Většinou poradí ochotně a dobře. Při průjezdu městem se musíte vyhnout ZTL zóně, do které je zakázán vjezd. Není radno zkoušet, zda Vás nechytí. Na všech vjezdech jsou kamery a pokuty úřady rozdávají ochotně. Parkovat můžete v modrých zónách nebo veřejných parkovištích, které provozuje také GTT (mapa)

Vlak

Italské vlaky jsou sice dražší, ale rychlé a pohodlné. Pokud zvolíte tento druh cestování, nejčastěji pojedete s Trenitalia nebo Italo Treno. Před cestou si vždy ověřte, na kterém nádraží vlak staví. Neprojíždí vždy každou stanicí.

Doprava na místě

Metro, 8 linek tramvajových a přes 80 autobusových provozuje společnost GTT (mapa). Trochu matoucí může být jejich značení, protože čísla linek tramvají i autobusů jsou ve společné řadě. Jízdenky využijete pro všechny prostředky a po dobu jejich platnosti přestupujete neomezeně.
Lístek stojí 1,70 € a platí 100 minut, denní 4 €, na 24h/48h potom 7,50 €/10,00 €.

Regionální vlaky provozuje Trenitalia a jsou označeny sfm2 až sfm8 (mapa). Využijete jich asi pouze při cestách do nejbližšího okolí.

Slevové/zvýhodněné karty

Turín, La Venaria Reale
La Venaria Reale
Foto: Viaggiolibera

Torino+Piemonte Card je skvělá a výhodná karta pro zájemce o historii. Nabízí volný vstup do městských muzeí, královských paláců a dalších a platí v celém Piemontu. Držitelé karty mají také slevu na výtah Mole Antonelliana, lanovku k bazilice Superga nebo veřejnou dopravu. Pokud uvažujete o návštěvě více muzeí a paláců, je karta určená právě pro Vás. Ceny pro dospělého se pohybují od 28 € (denní) po 50 € (5 dní).

Torino+Piemonte Contemporary Card ocení obdivovatelé současného umění. Platí sedm dní od prvního použití (29.00 €) a získáte možnost volného vstupu do všech zařazených muzeí a výstav. Jejich aktuálních přehled najdete vždy na webu.

Užitečné odkazy

Turismo Torino – oficiální turistická stránka města

Piemonte Italia – turistická stránka Piemontu

Muoversi In Piemonte – dopravní informace v regionu Piemont

GTT – provozovatel veřejné dopravy

Trenitalia – vlaková doprava v regionu

Tipy

Rozmyslete si, co chcete vidět. Bohatství Turína Vám neumožní poznat vše během jedné návštěvy. Raději se vracejte opakovaně.

Mole Antonelliana
Mole Antonelliana
Foto: Fabiana Redivo

Nejhezčí výhled je z Mole Antonelliana, symbolu Turína. Výtah Vás vyveze na vyhlídku, odkud se můžete nerušeně dívat na město.

Zrekonstruovaná, historická tramvaj č. 7 (trasa, jízdní řád) má jen 5 zastávek a její trasa vede skrze historické centrum. Daleko Vás neodveze, ale v klidu se projedete okolo zajímavým míst. Jezdí pouze v sobotu, neděli a o svátcích a platí stejné lístky jako na ostatní tramvaje.

Za památkami nejlépe s Hop on Hop off autobusem. Vyberte si nejzajímavější trasu, naskočte a kochejte se. Je sice dražší než veřejná doprava (27 €/48h, trasa, rezervace), ale využijete tak svůj čas dokonale. Autobus zastavuje u vyhlášených památek a jiných zajímavých míst. Vyskočíte, po zhlédnutí zase naskočíte a jedete k další. Doporučujeme nejdříve projet celý okruh a poslechnout si audioprůvodce.

Vyjeďte také do okolí. Například 30 kilometrů na západ najdete benediktínský klášter Sacra di san Michele z 10. století. Toto opatství inspirovalo Umberta Eca k napsání románu Jméno růže.

Zajímavosti

Hannibal vedl slony přes Turín po překročení Alp. Přesná trasa není známá, ale cesta přes současné umístění města je velmi pravděpodobné.

Vzácné bílé lanýže se sbírají v Piemontu na podzim. Na rozdíl od lanýžů černých, které nejčastěji rostou a sbírají se na jaře (v Umbrii).

Veřejné předvedení Turínského plátna může povolit pouze papež. Poslední bylo roku 2015, další je plánováno na 2025. Papež ale může plán změnit.

Turín byl první hlavním městem Itálie od sjednocení do přesunu do Florencie roku 1865. Až po připojení papežského státu se hlavním městem stal Řím.

Detroit Itálie je jednou z přezdívek Turína. Vznikla díky rodině Agnelli, zakladatelům automobilky Fiat, a jejich továrnám na výrobu aut.

Nezapomeňte navštívit

Superga
Superga

Piazza San Carlo, Piazza Castello a Piazza Vittorio Veneto

Palazzo Reale di Torino (královský palác)

Palazzo Carignano

Palazzo Madame

Reggia di Venaria Reale

Holy Shroud at Duomo di San Giovanni Battista (Turínské plátno)

Monte dei Cappuccini – skvělý výhled na město s Alpami na pozadí. Cíl fotografů za každého počasí.

Museum of the Italian Risorgimento věnované sjednocení Itálie

Museo Nazionale dell’Automobile di Torino – dokonalé muzeum automobilů

Egyptian Museum

Cinema Museum a Mole Antonelliana (symbol Turína)

Castello a Parco del Valentino

Juventus Turín – stadion a muzeum fotbalového obra

Basilica of Corpus Domini

Basilica di Superga

Mercato di Porta Palazzo – největší trh

Borgo Medievale – středověký hrad

FIAT – muzeum světoznámé značky

Významní občané

Vittorio Emanuele II
Camillo di Cavour
Umberto I
Umberto Eco
Giovanni Agnelli
Luigi Lavazza
Enzo Ferrari
Vincenzo Lancia
Giuseppe Farina
Gaspare Campari
Carla Bruni
Pavel Nedvěd
Gianluigi Buffon
Alessandro Del Piero