Nejbližší, největší i nejčistší z vyhlášených italských jezer. Zároveň také nejnavštěvovanější, nejbohatší, nejrozmanitější a turisticky nejpřitažlivější. Nemůžete se rozhodnout, co chcete dělat? Vyjeďte a vyberte si až na místě. Lago di Garda (česky Gardské jezero) Vám nabídne snad vše. Historické památky na jihu, sportovní aktivity okolo celého jezera, zábavu pro děti i romantiku blízké Verony. Na severu padají hory až k vodě, na jihu uvidíte příjemnou rovinu s vinicemi, olivovými háji a plážemi. Ať budete kdekoliv, čekají na Vás jedinečné vyhlídky.

Garda, Torbole
Torbole | Foto: Bernd Hildebrandt

Dva světy Lago di Garda

Jezero leží na místě, kde končí Alpy a začíná úrodná Pádská nížina. Severní část obepínají hory, které se přímo z vody vypínají stovky metrů nad hladinu. Zdejší prostředí milují vyznavači aktivní dovolené hledající ideální podmínky pro windsurfing, paragliding a další. Jih je naprostý kontrast. Příjemná rovina, kupodivu se středomořským podnebím vhodným pro pěstování oliv a vína. Turisty vyhledávaná zejména pro zajímavá historická místa, rozsáhlé možnosti koupání a nekonečnou noční zábavu.

Severní část – ráj vyznavačů pohybu

Oblast uprostřed hor vyniká rozsahem možností pro aktivní dovolenou. Windsurfing, horolezectví, paragliding, cyklistika a mnoho dalšího nadchnou každého, kdo nechce ležet pouze na pláži nebo chodit po památkách. Kterých je tady ale také dostatek.

Hlavní část, celosvětově vyhlášené centrum, hledejte v trojúhelníku mezi Riva del Garda, Limone a Malcesine. Díky pravidelným, předvídatelným větrům a zákazu jízdy na motorových člunech je rájem pro všechny vyznavače windsurfingu. Riva, jedno z nejvybavenějších měst regionu, nabízí bohatý společenský život. Do Malcesine, maličkého historického města, míří každý za jeho možnostmi paraglidingu. Vyjeďte na Monte Baldo a nechte se unášet k břehům jezera. Limone, dlouho nepřístupnou vesnici, proslavilo pěstování citronů. Pojedete-li městem, zastavte se a ochutnejte místní specialitu – Limoncelo.

Máte ještě volný čas? Navštivte také Saló, Gardone nebo Torbole. Další kouzelná městečka uprostřed hor.

Limone
Limone | Foto: Kordula Vahle

Jižní část – klidná a společenská oáza

Kousek za hranicemi a přesto prostředí jako u moře? Ano, to je oblast na jihu Lago di Garda. Stala se cílem turistů hledajících klidné i zábavné prožití dovolené. Projděte si historické památky, odpočívejte na plážích nebo se bavte v tematických parcích zaměřených na rodiny. A večer? Nikdy nekončící zábavu najdete snad v každém městě.

Jednoznačně kraluje Sirmione. Výjimečně úzký poloostrov, zasahující 4 km do jezera, zahrnuje několik skrytých pokladů. Již vstup do města hlídá historický hrad ze 13. století kdysi mocného rodu Scaligeri (Rocca Scaligera). Rozhodně neprohloupíte, pokud vystoupíte až na jeho věž. Naskytne se Vás úžasný výhled na celé okolí. Pokud jste rádi obklopeni lidmi, pokračujte dále. Jinak se otočte a jeďte zpět. Uličky jsou totiž neustále přeplněné turisty. Pokud již vstoupíte do Sirmione, určitě se projděte až na samou špičku poloostrova, kde najdete Grotte de Catullo, obrovskou vilu z období římské říše.

Centrem společenského života je určitě Desenzano del Garda. Největší a nejrušnější město na březích jezera se zajímavým přístavem (Porto Vechio) a ulicemi lemovanými restauracemi, kavárnami a bary obsazují ročně tisíce turistů. Hledáte-li místo, kde se budete bavit do noci každý den, právě jste ho našli.

Bardolino, na rozdíl od předchozích, proslavila výroba vína, zejména červeného. Cestujete-li s úmyslem poznávat místní gastronomii, miřte na jihovýchodní břeh jezera. Někteří producenti vína a olivového oleje Vás rádi seznámí s výrobou přímo na jejich farmách. Neváhejte.

Kam dále? Navštivte městečka Peschiera, Garda, Lazise nebo snad každé na březích jezera. Všechny mají svůj půvab.

Sirmione
Sirmione | Foto: Michelle Maria

Pokud Vás zajímá …

… paragliding, vyjeďte lanovkou na Monte Baldo a vychutnejte si nádherné výhledy ze vzduchu.

… windsurfing, potom zamiřte do trojúhelníku mezi Malcesice, Limone a Riva del Garda. Sever jezera je celkově označován jako ráj surfařů.

… víno, projděte se po koncích v okolí Bardolina a navštivte vyhlášené producenty.

… noční život, můžete v létě prakticky kamkoliv. Všude to žije dlouho do noci. Úzké uličky Sirmione nebo raději velké centrum Desenzana? Je to v podstatě jedno kam pojedete.

… historie, ubytujte se v Sirmione. Římská vila, Rocca Scaligera jsou často titulní fotkou pro celé jezero. Zároveň můžete cestovat po zajímavých místech v okolí Lago di Garda.

… zábava pro děti, tak dva velké parky najdete v jihovýchodní části jezera. V Gardaland a Caneva Aquapark strávíte celý den.

… koupání a hledáte zajímavé pláže, snad každé město nějakou má. V severní části bývá voda studenější a prostor menší. Jižní část je vzhledem k poloze a rozsahu většinou výhodnější. Tu nejlepší pláž si určitě vybere každý. Doporučujeme sice kamenitou, průzračně čistou v Sirmione, nebo písečnou a rozsáhlou v Lazise. 

… vznik jezera, navštivte malé muzeum při vstupu do Grotte de Catullo v Sirmione.

Garda, paragliding v Malcesine
Garda, paragliding v Malcesine | Foto: Gianni Crestani

Tipy

Nejvýhodnější pozici pro ubytování má Sirmione. Můžete poznávat západní i východní břeh, z přístavu v centru míří lodě do většiny míst na pobřeží. Autem snadno dojedete do zábavních parků, Verony i nákupních středisek za dálnicí. Večer bývá město živé, plné otevřených restaurací a skvělé zmrzliny. Máte-li raději pobyt v horách, podobnou pozici nabízí Riva del Garda. Zde je již ale dostupnost míst v okolí mírně horší. Uvažovat můžete také o Desenzanu, Malcesine nebo Bardolinu.

Nejste-li u jezera autem, hledejte místa s dobrou dostupností veřejné dopravy. Pro jednodenní výlety například do Verony nebo Milána je výhodnější vlak (Desenzano a Peschiera) i autobus (jihovýchodní břeh).

Nejhezčí výhled na jezero je večer za soumraku z lodi. Plavte se na večeři do některého z měst lodí a zpáteční cestu naplánujte na západ slunce. Romantickou atmosféru vytváří krásně osvětlené pobřeží a zajímavá barva oblohy končícího dne.

Plánujete navštívit některé z měst na úpatí hor? Vzhledem k pozicím na strmých srázech mohou být některé nevhodné pro lidi s omezenými možnostmi pohybu. U Limone ještě najdete klidnou promenádu, v Malcesine Vás ale čeká náročnější cvičení.

Nejhezčí výlet je lodí ze Sirmione do Rivy. Pokud ale nemáte dostatek času nebo peněz, doporučujeme alespoň krátkou cestu: ve dne do/z Rivy, v noci do/ze Sirmione.

Pokud jedete do Sirmione autem a chcete bydlet v historickém centru, zajistěte si hotel s parkovištěm. K většině hotelů můžete přijet autem, ale po složení zavazadel musíte parkovat před městem.

Přestože jsou města okolo jezera malá, i zde v turistické sezoně narazíte na zony s omezením vjezdu (ZTL). Zjistěte si před cestou, kterých ulic se to týká. Dodržování hlídají kamery u každého vjezdu a pokutám většinou neuniknete.

Riva del Garda
Riva del Garda | Foto: Stefanie Koelbli

Věděli jste, že …?

… 22 milionů turistů navštíví jezero každý rok? Jedná se o 7% ze všech mířících do Itálie.

… jezero má 25 přítoků a jeden odtok? Řeku Mincio.

… nejkratší řeku světa najdete v Malcesine? Jmenuje se Avril a než se voda dostane do jezera, urazí celých 175 metrů.

… slabý odtok způsobuje, že voda, která přiteče do jezera v Torbole, v něm zůstává 26 let než pokračuje dále?

… Lago di Garda ovlivnilo tvorbu mnoha světově známých umělců? Zde tvořili. Catullus, Dante, Goethe, Lord Byron, Stendhal, James Joyce nebo Franz Kafka.

… „Námořní bitva“ na jezeře vzplála během boje o nezávislost v roce 1866? Silnější rakouské loďstvo zde ještě zvítězilo.

Užitečné odkazy

Visit Garda – oficiální stránka oblasti

Garda Trentino – agentura na podporu turismu v oblasti

Jízdní řády, ceníky, jízdenky a další informace k lodní dopravě.