Krásné malé městečko vklíněné mezi nejvyšší hory Evropy. Uprostřed 100 kilometrů dlouhého údolí se stalo již před 2 000 lety centrem celého regionu Valle d’Aosta, který je vyhlášený svojí nádhernou přírodou a atraktivními místy pro aktivní dovolenou. Jako každé italské město má také Aosta pěkné historické centrum a zachovalé památky na římské impérium.

Aosta, Teatro Romano
Teatro Romano | Foto: roberto_m

Vždy na křižovatce cest

Římská posádka založila město roku 25 před n. l. a pojmenovala Aosta na počest císaře Augusta. Po celou existenci těžilo z pozice v údolí na obchodní cestě mezi Itálií a Francií. Poloha uprostřed hor obyvatele chránila, ale i jim zabránila většímu rozkvětu.

I nyní leží na hlavním tahu do Francie (přes tunel Mont Blanc) a Švýcarska (San Bernardo). Zastavte se zde i neplánovaně, na prohlídku města Vám postačí jeden den. Aosta je svojí polohou také ideální jako vstupní bod pro celý region. Ubytujte se v některém hotelu a každý den jeďte na jinou stranu.

Nejzajímavější místa

Hned při příjezdu (z východu), spatříte Arch of Augustus, jeden z nejstarších objektů města. Vítězný oblouk na počest císaře Augusta byl vybudován po založení první římské posádky v roce 25 před n. l. Oslavuje vítězství nad místními kmeny a ovládnutí regionu. Zvláštností je poloha oblouku, který se nachází před původním městem.

Aosta, Porta Pretoria
Porta Pretoria
Foto: Mat Reding

Pokračujte dále a dojdete k hlavnímu vstupu, bráně Porta Pretoria. I po 2 000 letech stále relativně dobře zachovaný vstup do města. Svou velikostí i v současnosti působí ohromujícím dojmem a ukazuje, jaké systémy museli již tehdy obyvatelé stavět pro svoji ochranu.

Projdete-li hlavní bránou, ocitnete se v původní římské osadě. Obranné zdi jsou ze tří stran velmi dobře udržované a málokde je uvidíte v podobně rozsáhlé a přístupné. Dříve sloužily proti vstupu nezvaných hostů, dnes Vás udrží v centru. S nimi se neztratíte. Jsou dokonalým orientačním bodem nebo se otočíte a jdete zpět.

Hned po pravé straně za Porta Preatoria najdete Teatro Romano. Kdysi obrovské divadlo poznáte podle jediné dochované zdi, která osaměle hlídá původní jeviště. Kdysi mohlo pojmout až 4 000 diváků a údajně bylo prvním zastřešeným hledištěm v Itálii.

Jděte dále do města a v malém prostoru najdete hned několik zajímavých míst z různých období historie Aosty. Hlavní náměstí Piazza Émile Chanoux s neoklasicistní radnicí, katedrálu nebo archeologické muzeum. Celkově je historické centrum příjemné pro klidný výlet.

Katedrála, celým jménem Cattedrale di Santa Maria Assunta e San Giovanni Battista, stojí na místě, kde první křesťanský kostel byl vybudován již ve 4. století. Současná stavba pochází z 11. století a konečnou neoklasicistní podobu získala až před 200 lety. Uděláte chybu, pokud se spokojíte pouze s pohledem z venku. Vnitřek katedrály a přilehlých budov, vyzdobený freskami, obrazy a sochami posbíranými za 800 let v celém regionu je skutečně nádherný.

Aosta, Piazza Émile Chanoux
Aosta, Piazza Émile Chanoux
Foto: Sergio Cerrato

Vedle katedrály jsou přístupné podzemní chodby nazvané Criptoportico Forense. V době římské sloužily pro bezpečný pohyb lidí a skladování zásob. Důmyslné umístění i konstrukce zajistilo stálou teplotu po celý rok. Nyní uvidíte již pouze holé zdi, přesto technická zručnost Římanů stojí za Vaši návštěvu. Navíc hned u vstupu najdete tabule s mapou osady v době před 2 000 lety. Získáte tak přehled, jak to tu dříve vypadalo.

Na závěr si nenechte ujít Museo Archeologico Regionale. Archeologické muzeum se sbírkou vykopávek z dlouhé historie regionu podává ucelený přehled života místních obyvatel od původních Keltů až do středověku.

Aosta ale není jen o hezkém historickém centru. I v okolí najdete další menší či větší kostely, kláštery, věže a další. Procházejte se a skoro na každém kroku něco najdete. Určitě nezapomeňte ani na blízké hory. Příroda je úchvatná a za všechno zmíníme středisko Pila a národní park Grand Paradiso.

Tipy

Vše pro aktivní dovolenou najdete ve středisku Pila. V zimě lyžujte, v létě jezdíte na horském kole, lezete po skalách nebo se procházíte po hřebenech. Špičkové podmínky máte také pro paragliding. Stačí si jen vybrat.

Aosta, Národní park Gran Paradiso
Národní park Gran Paradiso
Foto: Sergio Cerrato

Zvolte si Aostu za výchozí bod. Autem pohodlně dojedete na Mont Blanc, Matterhorn nebo do národního parku Gran Paradiso. Na kole navštívíte hrady v údolí, lanovkou vyjedete na Pilu a pěšky můžete procházet hory.

Cestu autem je dobré si naplánovat předem. Je zakázáno vjet do ZTL zóny, která v kopíruje původní hradby římské osady. Zeptejte se v hotelu nebo najděte parkoviště před cestou. Na jednodenní výlet z Milána nebo Turína doporučujeme jet vlakem (jízdní řády). Vysadí Vás přímo v centru.

Užitečné odkazy

Valle d’Aosta – oficiální turistická stránka regionu. Vyčerpávající informace k pobytu nejen ve městě, ale i v celém regionu.

Aosta Life – oficiální turistická stránka města

Trenitalia – jízdní řády, ceny a další pro příjezd vlakem