Na jihu Sardinie najdete to nejlepší z Itálie kombinované s klidem a pohodou. Menší město s bohatou historií a nádhernými plážemi si žije svůj docela nezávislý život stejně jako v minulosti. V současnosti již přístav ani centrum není tak významné jako před tisíci lety, přesto je nejdůležitějším bodem Sardinie. Jedna z nejpodceňovanějších turistických destinaci si však zaslouží větší pozornost. Budete příjemně překvapeni, co všechno Vám Cagliari poskytne.

Cagliari
Cagliari | Foto: pinnaignazio

Trochu z historie

Přestože region byl osídlen již asi před 7 000 lety, první osadu zde patrně založili Féničané. Růst moci ale město čekalo až po vyhnání původních obyvatel Kartaginci. Jedním z nejdůležitějších obchodních center ve Středozemním moři se stalo za vlády Říma, zejména Gaia Julia Caesara. To už Cagliari bylo hlavním přístavem Sardinie.

Po pádu římské říše celý ostrov patřil do vlivu Byzantinců, ale udržoval si v podstatě nezávislost. Tu narušila až Pisa ve 13. století, kdy místní obyvatele nahradila vlastními občany. Postupně vládu převzali ještě Španělé a Francouzi a každý národ zanechal dědictví při stavbě paláců, kostelů a dalších staveb. Od rolu 1861 ostrov patří do sjednocené Itálie.

Současnost

Cagliari, Chiesa di San Michele
Cagliari, Chiesa di San Michele
Foto: Zsuzsanna Tóth

Z Itálie má Cagliari vše dobré. Najdete zde římské památky, katedrálu a kostely, galerie a skvělé jídlo. Navíc jde o jedno z nejbezpečnějších italských měst, přírodní rezervaci najdete kousek od centra a pláže nadchnou průzračnou vodou jako v Karibiku. Nestrávíte zde takovou dobu jako Římě, ale nudit se rozhodně nebudete.

Příjezd

Letiště Aeroporto di Cagliari-Elmas se nachází pouze 7 kilometrů západně od centra města. Vlakem jste tam za 5 minut a 1,30 €. Taxi je rychlejší a odveze Vás až k hotelu za 15-20 €. Z Prahy se létá pouze v sezoně, nejbližší letiště s pravidelnou linkou jsou Krakow a Frankfurt.

Přístav je umístěn uprostřed města, v těsném sousedství hlavního vlakového i autobusového nádraží. Odtud můžete pokračovat dále nejen k hotelu v Cagliari, ale prakticky do jakéhokoliv místa na Sardaníi. Cestování to zdlouhavé, ale stylové a doporučujeme se toho nebát. Prohlédnete si cíl Vaší cesty již dlouho před vystoupením. Trajekty provozuje společnost Tirrenia a převeze Vás z Civitavecchie, Neapole a Palerma.

Doprava na místě

Cagliari je menší město a většinu zajímavých míst najdete ve středu okolo Castella. Pro poznání toho nejlepšího tak choďte pěšky. Veřejnou dopravu použijete většinou pouze pro cesty do a z centra města. Hlavním prostředkem je autobus, k tomu máte k dispozici docela neužitečné metro/tramvaj.

Cagliari, Bastione Saint Remy
Bastione Saint Remy
Foto: pixabairis

Metro má pouze 2 linky, ale v podstatě se jedná o tramvaje. Moc je nevyužijete, vedou z centra k nemocnici a podél trasy ani není tolik zajímavých míst. Provozuje společnost ARST.

Pilířem veřejné dopravy jsou tak autobusy, které provozuje společnost CTM. Docela hustá síť, ale využití bude dáno spíše místem ubytování, než snahou cestovat mezi památkami.
1,3 €/90 minut – jedna jízda
2 €/2hodiny – přestupní jízdenka, platné i pro metro
3,3 €/celodenní – přestupní jízdenka, platné i pro metro
Přehlednou mapu pro snadnou orientaci – CTM

Užitečné odkazy

Cagliari Turismo – oficiální turistická stránka města, obsahuje kompletní informace k Vaší návštěvě. Zde doporučujeme začít.
Sardegna Turismo – oficiální turistická stránka Sardinie
Sardinia Magic Experience – prohlídky města a okolí s průvodcem.
CTM – veřejná městská doprava
Tirrenia – trajekty

Tipy

Torre di San Pancrazio
Torre di San Pancrazio
Foto: Stephanie Albert

Nejlepší výhledy jsou z věží historického centra – například Torre di San Pancrazio

Pláže Poetta a Calamosca jsou v dosahu veřejnou dopravou. Bílý písek a průzračně čistá voda z nich dělá oblíbené místo místních obyvatel v parném létě.

Lodí můžete připlout i do jiného přístavu. Zvláště pokud chcete procestovat Sardinii autem, máte k dispozici Olbii a Porto Torres na severu ostrova. Linky z Janova, Livorna a Civitavecchie jsou rychlejší i levnější.

Nejlepší pizzu připraví v restauracích Grains a Framento. Gocce di Gelato e Cioccolato nebo Cremoso zase vyhledávají milovníci zmrzliny.

Došly síly a chcete na vyhlídku u Bastione di Saint Remy nebo do katedrály? Výtah v parku Giardino Sotto le Mura Vás k nim vyveze.

Zajímavosti

Plameňáci uprostřed města jsou neobvyklou raritou. Uvidíte je v parku Molentargius cestou na pláž Poetto.

Stejně jako Řím se město nachází na sedmi pahorcích.

Pivní výjimka Itálie. V Cagliari a obecně na Sardinii, je dvakrát větší spotřeba piva než ve zbytku Itálie. Dokonce se zde vypije více pěnivého moku, než vína.

Vítězství andělů nad Luciferem vyhnalo ďábělské síly ze zálivu. Podle legendy se zdejší příroda zalíbila čertům, kteří museli být vyhnáni až božskými silami. Lucifer po porážce spadnul do moře a dal pobřeží tvar sedla. Odtud název Sella del diavolo (Ďábelské sedlo). Trochu se projdete, ale je z něj skvělá vyhlídka na město, pláže i záliv.

Nezapomeňte navštívit

Plameňáci ve Stagno di Molentargius
Plameňáci ve Stagno di Molentargius
Foto: marsen7web

Castello – historické centrum
Cattedrale di Santa Maria
Pinacoteca Nazionale
Museo Archeologico Nazionale – nejlepší způsob, jak poznat historii Sardinie
Stagno di Molentargius – přírodní rezervace uprostřed civilizace
Anfiteatro Romano
Orto Botanico
Mercato Civico di San Benedetto – nejlepší trh ve městě. Pro ryby přijďte hned po otevření.