To, že italský poloostrov má svoji patu i s ostruhou asi víme všichni. Bohužel tím to většinou končí. Apulie se krčí až na jihu Itálie mimo hlavní zájem turistů. Divoká historie však stvořila zajímavý region plný skvělého olivového oleje a červeného vína, dlouhých pláží s průzračnou vodou a historická města, o která soupeřily mocnosti východu i západu.

Počet obyvatel: 4,1 mil.Apulie
Rozloha: 19 541 km2
Hlavní město: Bari
Web: Viaggiare in Puglia
Provincie:

 • Bari
 • Brindisi
 • Foggia
 • Lecce
 • Taranto

Po tisíce let byla Apulie středem zájmu světových mocností, které bojovaly o nadvládu nad středozemním mořem. Strategická poloha místních přístavů lákala každého dobyvatele. Přístavy jako Brindisi nebo Taranto se staly vstupní branou jak na Apeninský poloostrov, tak pro plavby do Afriky, Asie a Řecka. Díky neustálým bojům a střídání vládců získala města zajímavý mix různých architektonických stylů podle toho, komu právě patřila.

V současnosti je Apulie jeden ze zapomenutých regionů Itálie. Není významně turisticky proslavený, ale jeho popularita se pomalu zvedá. Není to překvapivé. Poloha i okolní oblasti nejsou tak atraktivní jako Řím, Toskánsko nebo Benátky.

Dovolená

Poloostrov Gargano, jinak zvaný ostruha italské boty, obklopují vyhlášené resorty. Průzračná voda, národní park Gargano, historická města, obrovské olivové háje. Dokonalé prostředí pro milovníky klidného letního válení u moře.

Památky Apulie

Jedinečný Castel del Monte, hrad ze 13. století. Maličký, opuštěný, nezařízený, přesto úchvatný. Osm stran a osm věží již 700 let střeží přístup do vnitrozemí. Nezvyklý tvar opevnění ohodnotilo UNESCO zařazením na svůj seznam chráněných historických památek.

Trulli, kamenné domečky s kuželovitou střechou pocházejí ze 14. století. Dochovalo se jich na 1 500 v městečku Alberobello a některých se stále bydlí. Pro svoji mimořádnou historickou hodnotu byly také zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO.

Apulie, Alberobello
Apulie, Alberobello | Foto: lavaligiainviaggio

Věděli jste, že...

...nejdelší pobřeží Itálie patří Apulii? 860 kilometrů na březích Jadranského a Jónského moře se pyšní nádherně čistou vodou. Ne nadarmo zdejší pláže vyhledávají turisté z celého světa.

...region je největším producentem špičkového olivového oleje v Itálii? Až 40 % oliv se vypěstuje na zdejších svazích a společně s Lombardií dodávají dokonce 70 % nejkvalitnějšího extra panenského oleje. Pokladu středomořské kuchyně a základní suroviny zdravé gastronomie.

...slavná silnice Via Appia vedla z Říma do Brindisi? Nejdůležitějšího přístavu tehdejší říše? Proslavila se zejména tragickým osudem 6 000 otroků, kteří byli ukřižováni po neúspěšném povstání gladiátora Spartaka.

... spojení Pyrrhovo vítězství vzniklo v Apulii? V bitvě u Asculua král Pyrrhos z Epiru sice porazil armádu Římanů, ale utrpěl takové ztráty, že další bitvu si již nemohl dovolit.Další články rubriky

 • Karnevalové maskyÚnor – měsíc úžasných karnevalů
  Karneval v Benátkách je proslulý po celém světě. Itálie však v únoru nabízí hned několik dalších, které uchvátí svou jedinečnou atmosférou a tradicemi. Jsou to oslavy […]
 • Perugia, Piazza IV NovembrePerugia – příjemné centrum Umbrie
  Přívětivé univerzitní městečko s centrem posazeným na kopci jako strážcem regionu. Perugia se svojí ideální polohou dobře slouží nejen pro poznání Umbrie, ale částečně i […]
 • Janov, přístav a historické centrumJanov – hrdé rodiště Kryštofa Kolumba
  Stovky let vlády nad středozemním mořem zajistilo tomuto charismatickému městu nesmírné bohatství, které uvidíte na každém rohu. Janov, vždy těžící ze svého přístavu, […]
 • Limone7 nej… pláží na březích Lago di Garda
  Nejlepší oblast pro aktivní dovolenou v Itálii rozhodně není vyhlášeným místem, kde lidé hledají pláže a místo na relax u vody. I Lago di Garda Vám přesto nabídne […]
 • Bologna, obchod s lokálními produktyBologna – ochutnejte nejlepší jídla Itálie
  “La Grassa” (tlustá), “La Rossa” (rudá) a “La Dotta” (vzdělaná) – tři přezdívky, které naplno vystihují příjemné místo ve středu Itálie. Tlustá označuje bohatou […]