Poznali jste Řím, Milán nebo Benátky a myslíte, že znáte Itálii? Pro tu pravou musíte ještě dále na jih. Až Neapol a jeho okolí bude tím nejlepším místem. S překročením hranice Kampánie jako když vstoupíte do jiného světa. Chudého, špinavého, plného problémů, ale i tak nádherného.

Neapol a Vesuv
Neapol a Vesuv | Foto: Francesco Palermo (Pixabay)

Neapol, třetí největší město Itálie, sídlí uprostřed regionu neskutečně bohatého na zajímavá místa a kulinářské speciality. Pojmy jako Pompeje, Vesuv nebo pizza Margherita a Mozzarella di Bufala uznává celý svět. 3 000 let existence osídlení je znát na každém kroku.

Trochu z historie

Řekové při svých výpravách založili první osadu už v 9. století před n. l. Přestože nadvládu posléze získali Římané, po 2 000 let zde držely řecké tradice a jazyk své místo. Neapol tak nikdy plně neodpovídala zvyklostem v římské říši. Po jejím pádu si město udržovalo relativní nezávislost i pod nadvládou Ostrogótů nebo Langobardů.

Strategická pozice uprostřed Středozemního moře dávala Neapoli ohromnou sílu. V období mezi 15. a 18. stoletím se pod vládou Španělů, Habsburků a Francouzů se Neapolské království stalo jedním z nejbohatších a nejsilnějších států světa.

Konec prosperity nastal ve druhé polovině 19. století. Od sjednocení Itálie roku 1860 význam i bohatství města a celého regionu upadalo až do pozice jedné z nejchudších částí poloostrova.

Současnost

Kostel San Francesco di Paola
Neapol, Kostel San Francesco di Paola
Foto: Carlo Achilli (Pixabay)

Kdysi nejbohatší město Itálie od sjednocení v 19. století stále hledá svou původní sílu. Až třetina obyvatel nemá zaměstnání a mezi mládeží je situace ještě daleko horší. Kdo mohl, se přestěhoval za prací na sever. Přestože se italská vláda i Evropská unie snaží podporovat rozvoj celého regionu, peníze často končí v pochybných projektech. Je to škoda, protože město obsahuje nesmírné množství historických památek a to hlavní: jídlo. Pouliční prodejci dokáží z místních surovin vykouzlit neskutečné zázraky.

Příjezd

Letadlo

Naples International Airport (Capodichino) je páté největší letiště Itálie a dopravíte se tam ze všech hlavních míst Evropy četně Prahy. Do centra jezdí pravidelně autobus od společnosti Alibus na stanice Piazza Garibaldi (hlavní nádraží) a Stazione Marittima (přístav). Alibus shuttle – 5 Eur, 20-30 minut jízdy

Vlak

Centrální bod nejen vlakové dopravy je nádraží Stazione di Napoli Centrale. Staví zde dálkové i lokální spoje regionu Kampánie. Odtud se dostanete do všech přilehlých turistických destinací jako například na Vesuv, do Pompejí, Caserty a dalších. Hlavním provozovatelem je spoječnost Trenitalia.

Auto

Vlastní vůz použijte pouze pro cestu k hotelu a odjezdu domů. Chaotická, silně přetížená doprava není pro Středoevropana vhodná. Dodržování předpisů rozhodně není pravidlem. Přesto jsou Italové skvělí řidiči, a pokud pojedete předvídatelně, nehrozí Vám vyšší nebezpečí než jinde. Bez zajištěného parkování ale nemáte moc možností, kde auto bezpečně odstavit. V každém případě nesmíte zanechat žádná zavazadla a jiné předměty v autě.

Autobus

Dálkové i místní spoje míří nejčastěji do stanice Napoli Metropark. Zejména lokální linky jsou pomalé a často výhodné pouze do míst, kam nevedou koleje. Mezinárodní linky do celé Evropy zajišťuje Flixbus

Doprava na místě

Město není natolik rozlehlé, abyste museli používat veřejnou dopravu. Nejdůležitější místa jsou lehce dosažitelná pěšky a zároveň poznáte další a další části zdejšího života a historie. Pokud ale víte, co konkrétně Vás zajímá a chcete vše stihnout, centrálním bodem je Hlavní nádraží (Stazione di Napoli Centrale) na Piazza Giuseppe Garibaldi.

Neapol, úzké uličky města
Neapol, úzké uličky města
Foto: Helena Volpi (Pixabay)

Cena lístků:

  • 1,5 Eur – 90 minut
  • 4,5 Eur – denní
  • 15,8 Eur – týdenní

Lístky jsou platné na území města pro všechny vlaky, linky metra, autobusy a lanovky. Na to je důležité dát pozor. Pokud například pojedete linkou L2 metra do Pozzuoli, musíte si zajistit samostatný lístek. Aktuální informace sice poskytují webové stránky provozovatelů, ale různé linky poskytují různé společnosti. Například metro L1 a L6 zajišťuje ANM, L2 potom Trenitalia. Podobné je to u autobusů a vlaků. Nejjistější je tak Campania ArteCard.

Slevové/zvýhodněné karty

Campania ArteCard – umožňuje navštívit muzea a jiná zajímavá místa v celém regionu Kampánie. První návštěvy podle délky platnosti karty jsou v ceně, na další dostanete slevu až 50%. Volíte ze dvou variant. Třídenní (32 Eur, 2 vstupy zdarma, včetně dopravy) a sedmidenní (34 Eur, 5 vstupů zdarma, bez dopravy).

NaplesPass – prakticky totožná karta jako ArteCard. Sice je dražší, ale nabízí mobilní aplikaci s aktuálními informacemi k navštíveným místům. Třídenní NaplesPass Vás vyjde na 42 Eur.

Užitečné odkazy

INaples – oficiální turistická stránka Neapole. Vzhled a ovládání je sice stejně staré jako město samo, ale poskytuje zajímavé informace.
Napoli Unplugged – málo aktualizovaná stránka, ale pár zajímavostí zde najdete.
In Campania – oficiální turistická stránka Kampánie. Hezky zpracovaná, ale obsah také není úplně aktuální.
ANM – provozovatel veřejné dopravy
Trenitalia – vlaková doprava v regionu a linka metra L2.

Tipy

Bezpečnost je jedním z nejvíce diskutovaných bodů před cestou do Neapole. Ano, mnoho turistů již zažilo oloupení, ale situace není tak hrozná, jak se uvádí. Dodržujte pár pravidel a užijete si města bez problémů.

  • Choďte suverénně, jako kdybyste ve městě žili. Zmatení turisté upoutají pozornost zlodějů okamžitě.
  • Držte se rušných ulic a míst
  • Pohybujte se co nejblíže zdi a důležité věci umístěte směrem od silnice.
  • Na nádražích neexistuje služba pro pomoc s kufry. Pokud Vám to někdo nabídne, s úsměvem a poděkováním odmítněte.
  • V hromadné dopravě se pohybuje nevíce kapsářů. Před jejím použitím tak všechny důležité věci zkontrolujte
  • Pokud jedete vlakem nebo autobusem mimo město, nastupujte pokud možno na první stanici. Zvýšíte šanci na volné místo k sezení a tím dáte zlodějům menší šanci.
  • Do chudých čtvrtí nevstupujte po setmění vůbec a přes den pouze s opatrností. Vyhlášená je například Španělská čtvrť.
Neapol, Spaccanapoli
Neapol, Spaccanapoli
Foto: Enzo Abramo (Pixabay)

Neapol není nebezpečnější než jiná velká města. Pokud budete připraveni, nabídne Vám mnoho příjemných zážitků. Nedodržování dopravních předpisů je naprosto běžné. Do města jeďte pouze k hotelu a potom použijte veřejnou dopravu. I na přechodech nemáte vždy přednost. Držte se místních nebo do silnice vstupujte suverénně. Udržujte oční kontakt s řidiči a oni Vám dají přednost.

Ve Spaccanapoli máte skvělou možnost poznat kvalitu a rozmanitost místního jídla. Dva kilometry dlouhá, velmi úzká ulička je plná turistů i místních. Stánky s občerstvením na obou stranách dávají to nejlepší z gastronomie regionu.

Okolí Neapole stojí za výlet a určitě si na to vyhraďte alespoň dva dny. Vesuv, Pompeje, Herculaneum, Amalfi, Caserta nebo Capua jsou skvělá místa.

Nejlepší zelenina je z Vesuvu.

Zajímavosti

Neapol znamená Nové město. Název pochází z řeckého Neapolis.

Nejznámější pizza pochází z Neapole. V roce 1889 ji Raffaele Esposito připravil a pojmenoval po královně Markétě Savojské, manželce krále Umberta I, pro jejich návštěvě jeho podniku. Jednoduchý recept symbolizuje italskou vlajku a skládá se z rajčat, mozzarelly a bazalky.

Město sedmi hradů je další přezdívkou. V historickém centru a nejbližším okolí se až do současnosti zachovalo sedm hradů.

Neapol je nejhustěji osídlené město v Itálii a jedno z prvních 10 v Evropě.

UNESCO zařadilo historické centrum města na seznam světového dědictví v roce 1995.

Až 1 000 000 návštěvníků přijede ochutnat pizzu do Pizza Village. Ve svém rodišti tak místní pořádají celosvětově největší festival jednoho z nejoblíbenějších jídel. V roce 2020 bude na přelomu května a června již 10. ročník.

Slavnou píseň O Sole Mio (v překladu Moje slunce) složili v Neapoli Eduardo di Capua and Alfredo Mazzucchi na slova Giovanni Capurra.

Nezapomeňte navštívit

Castel dell'Ovo
Neapol, Castel dell’Ovo
Foto: Gianfilippo Maiga (Pixabay)

Naples’ Archaeological Museum
Duomo
Royal Palace (Palazzo Reale)
Castel Nuovo
Galleria Principe di Napoli
Galleria Umberto I
Catacomba Di San Gennaro
Capodimonte Museum
National Railway Museum of Pietrarsa
Monte Echia – místo založení města

Významní občané

Fabio Cannavaro
Caravaggio
Diego Armando Maradona
Giovanni Leone
Sophia Loren
Publius Vergilius Maro

Události

Pizza Village – až milion lidí navštíví desetidenní oslavu pizzy v Neapoli. Již 10. ročník je naplánován na 29. 5. – 7. 6. 2020.