3 000 let historie vytvořilo neopakovatelný mix všeho, na co jako turisté můžete narazit. Každý národ, který Palermo ovládal zde zanechat část své kultury. Nesmírně bohatá kuchyně a historické památky na každém kroku. Doporučujeme ochutnávat jídlo zejména na místních trzích. Mnoho cestovatelů je považuje za nejlepší v Evropě.

Palermo, katedrála Nanebevzetí Panny Marie
Palermo, katedrála Nanebevzetí Panny Marie | Foto: Salvatore Galle (Pixabay)

Trochu z historie

Nejčastěji dobývaný ostrov Sicílie a jeho hlavní město Palermo vždy těžilo ze strategická pozice uprostřed středozemního moře. Postupně zde vládli Féničané, Řekové, Římané, Byzantinci, Arabové, Normané, Němci, Rakušané, Španělé a další. A každý národ zanechal určitou stopu.

Současnost

Katedrála v Monreale
Katedrála v Monreale
Foto: SatyaPrem (Pixabay)

Palermo se během 20. století vyvinulo v příjemné a pohostinné město na pobřeží Tyrhénského moře. Navzdory pověsti celé Sicílie bývá většinou bezpečné. Přesto je velmi živé a někdy až chaotické. Místní řidiči i sami sebe označují za nadmíru agresivní, až nebezpečné. To ale přestane platit ve chvíli, kdy opustí auto. Potom jsou přátelští a rádi Vám pomohou.

Ve městě a jeho okolí naleznete chrámy, kostely, paláce a další památky z celé historie Palerma. UNESCO zařadilo centrum společně s katedrálami v Monreale a Cefalú na seznam světového dědictví z důvodu jedinečného propojení stylů západní, byzantské a islámské civilizace. Region bývá dáván za vzor soužití lidí z různých částí světa a náboženství.

Příjezd

Letadlo

Letiště Falcone-Borsellino Airport bude vzhledem k poloze města nejčastějším bodem Vašeho zájmu. Nachází se asi 30 západně od Palerma a v sezoně tam létá většina společností. Mimo sezonu je však počet letů hodně omezen. Do města jezdí autobus a vlak. Autobus společnosti Prestia e Comandè jezdí každých 30 minut a stojí 6 € tam, 10 € zpáteční. Vlakovou linku provozuje Trenitalia – hledejte spojení Punta Raisi – Palermo.

Autobus nebo vlak

Z Prahy pojedete autem do Palerma minimálně 22 hodin a čeká Vás 2 200 kilometrů. Vlakem nebo autobusem očekávejte ještě daleko delší cestu, takže neočekáváme, že to využijete. Pokud ale budete cestovat Itálií, trasy a jízdní řády naleznete například u Flixbus (autobus) nebo Trenitalia (vlak).

Loď

Asi také často nevyužijete drahé a pomalé lodní linky. Pokud přesto budete chtít vyzkoušet, trasy vedou do všech přístavů Itálie a Tunisu. Pro jízdní řády se podívejte například na stránky GNV nebo Grimaldi Lines.

Doprava na místě

Choďte pěšky nebo si půjčte auto. Asi nejlepší rada, kterou můžeme v Palermu dát. Páteř dopravy po městě tvoří autobusy, ale jsou pomalé a budete všude dlouho čekat. V poslední době se rozvíjí také tramvajová síť, jejíž současné čtyři linky využijete spíše výjimečně v případě, že jste ubytováni v jejich okolí.

Palermo, pláž v Mondelu
Palermo, pláž v Mondelu
Foto: sebagee (Pixabay)

Metro má v současnosti tři linky, z nichž dvě jsou napojené na lokální vlakové spoje. Linka A vede na letiště (5,9 €), linka C do Termini. Bohužel lístky nelze použít v autobusech a naopak, stojí 1,5 € a platí 90 minut. Podobně jako u tramvají, nevidíme moc důvodů pro cestování metrem. Pokud nejste ubytováni podél trati, nevyužijete je. Nevedou do centra ani nikam k pobřeží.

Nejdůležitější pro Vás bude hlavní nádraží Stazione Centrale, kde končí meziměstské linky vlaků, autobusů a veřejná místní doprava. Odtud se potom dostanete do všech částí města i na letiště. Trochu komplikací je množství firem, které provozují jednotlivé linky, takže například lístky z autobusu nepoužijete v metru.

Metro zaišťuje Trenitalia (1,5 € na 90 minut), místní autobusové a tramvajové linky AMAT (1,40 € na 90 minut, denní 3,5 €, třídenní 8 €).

Autobusy do okolí i ostatních míst Sicílie a zbytku Itálie najdete u společností SAIS trasporti, Interbus, AST a dalších. Vlaky u Viaggia Treno, Trenitalia (vlak)

Užitečné odkazy

https://turismo.comune.palermo.it/ – oficiální turistická stránka města
Visit Sicily – turistická stránka Sicílie
Palermo Viva – pěkný, rozsáhlý web. Škoda, že v angličtině je pouze malá část. Získáte aktuální a přehledné informace o dopravě.
We are Palermo – naše první volba při plánování cesty do Palerma. Vtipný blog dvou rodáků.
AMAT – veřejná doprava
Prestia e Comandè – autobusy na letiště a okolí

Tipy

Trh v Palermu
Trh v Palermu
Foto: Bernard Wille (Pixabay)

Odpočinek v horkém létě je dokonalý v botanické zahradě Orto Botanico (6 €), nebo v městském parku Villa Giulia (vstup volný).

Zajděte na místní trh. Už tak živý projev místních lidí je zde až teatrálním představením prodejců. Trhy, jejichž historie sahá až do dob vlády Arabů, jsou rušnou přehlídkou toho nejlepšího jídla.

Je libo krátký odpočinek, piknik, procházku podél pobřeží nebo si zahrát se dětmi? Vše je možné v parku Foro Italico. Snad jen těch stromů by tam mohlo být více.

Vyjeďte z Palerma pouze pár kilometrů do Monreale a naleznete obrovskou katedrálu zařazenou na seznam UNESCO. Úchvatná stavba odráží celou historii ostrova a zahrnuje normanské, arabské, byzantské i renesanční prvky.

Nejhezčí pláž je Mondello. Oblíbené místo místních obyvatel Vám poskytne vše od čisté vody, čistého písku po stánky s občerstvením a možnosti pronájmu lehátka se slunečníkem. Počítejte ale s tím, že v sezoně je tady hlava na hlavě.

Zajímavosti

Palermo, Teatro Massimo
Palermo, Teatro Massimo

„Schod jeptišky“ je místo, kde zakopnete, pokud nevěříte, že v divadle Teatro Massimo straší jeptiška. Nevíte proč? Při stavbě budovy museli zbourat dva kostely a od té doby duch jeptišky pronásleduje návštěvníky. Ti nevěřící na určitém schodu zakopávají.

Teatro Massimo je největší budovou určenou pro operu v Itálii. Maximální kapacita je 1 387 návštěvníků.

Na prohlídku katakomb nezapomenete do konce života. Až 8 000 mumií uložených v chodbách kapucínské kláštera. Sbírka zahrnuje Rosalii, patrně nejlépe zachovanou mumii světa. Holčičku, která zemřela v roce 1920. Konzervační proces a způsob uložení zabraňují rozkladu těla.

Nezapomeňte navštívit

Palazzo dei Normanni
Cattedrale di Palermo
Museo Antonio Salinas – archeologické muzeum
Teatro Massimo
Mercato di Ballarò a Mercato Vucciria
Cattedrale di Monreale
Orto Botanico

Významní občané

Fridrich II. Štaufský – sicilský král, který vydal Zlatou bulu sicilskou
Giovanni Falcone
Paolo Borsellino
Alessandro Scarlatti
Tommaso Buscetta
Mario Balotelli
Salvatore „Toto“ Schillaci
Papež Sergius I.
Čestmír Vycpálek
Zdeněk Zeman